Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto
Rekabet Raporu'nda 11 sektör mercek

Rekabet Raporu'nda 11 sektör mercek

Rekabet Kurumu 15. yılında Rekabet Raporu’nu açıklayacak. Rekabet Raporu'nda 11 sektör mercek altına alındı. Rekabet raporu hangi sektörleri kapsıyor?

14.03.2012 / 22:04

Rekabet Kurumu, piyasalarda rekabetçi bir yapının temin edilmesinin faydaları konusunda toplumsal bilincin artırılması amacıyla Rekabet Raporu hazırladı. Rekabet Kurumu’nun hedeflerinden biri olan rekabetçi bir ortamın oluşturulmasına katkı sağlamak üzere hazırlanan rapor, 15. yıl toplantısında kamuoyuyla paylaşılacak.


Söz konusu toplantıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Nurettin Kaldırımcı’nın açılış konuşmalarının ardından Rekabet Raporu açıklanacak.


Rekabet Kurumu, 15 Mart 2012 tarihinde açıklayacağı Rekabet Raporu’nda, belirli piyasa ve endüstrilerin içinde bulundukları rekabet koşullarının tespitini yaparak, özellikle bu piyasalarda rekabetin gelişmesine engel olan unsurların ortadan kaldırılmasına yönelik karar vericilere öneriler sunuyor.


Rekabet raporu hangi sektörleri kapsıyor?


Rekabet engellerinin tek başına Rekabet Kurumu müdahalesiyle ortadan kaldırılamadığı, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının rekabet politikası çerçevesinde yapacakları düzenlemelere ihtiyaç duyulan sektörler rapora dahil edildi.


Bu kapsamda Rekabet Raporu’nda incelenen piyasa ve endüstriler şunlardır:


Elektrik piyasası


Doğalgaz piyasası


Havayolu taşımacılığı endüstrisi


Denizyolu taşımacılığı endüstrisi


Demiryolu taşımacılığı endüstrisi


Karayolu yolcu taşımacılığı piyasası


Genişbant İnternet erişim piyasası


Dijital platform işletmeciliği piyasası


Bankacılık piyasası


Beşeri ilaç endüstrisi


Hızlı tüketim malları perakendeciliği piyasası


YAZARLAR