Beyşehirde insanlık dışı olaylar
Beyşehirde insanlık dışı olaylar
Beyşehir Belediyespor ile Karapınar Belediyespor arsında oynanan futbol müsabakası, 88. dakikada Beyşehirli taratraların sahaya girmesi ile hakem Selçuk Keklik tarafından oynatılmadı.. Beyşehirli futbolcular ve taraftarlar, karşılaşmanın hakemini ve konuk Karapınar Belediyespor’un 4 futbolcusunu darp etti .Futbolcular hastaneye giderek darp raporu aldılar. Konya Süper Amatör Lig’de Beyşehir Belediyespor ile Karapınar Belediyespor arasında oynanan futbol maçında sahalarda spor adına yakışmayan görüntüler vardı.Sahaya inen Beyşehirliler hem hakem Selçuk Keklik’i hem de Karapınar Belediesporlu futbolcuları darp etti.. Karşılaşmada yenilgiyi hazmedemeyen Beyşehir Belediyesporlu futbolcular ve taraftarlar, önce karşılaşmanın hakemi Selçuk Keklik’i, ardından Karapınar Belediyesporlu Fikret Kavak,Mesut DemirMuhammet Balıkçı ve Barış Demirel’i darp etti. Takımın Genel Kaptanı Gökhan Zengin,”Futbol adına insanlık adına utanç verici. Futbolcularımız yerlerde tekmelendi. Yazıklar olsun” dedi. Zengin, Güvenlik zafiyetinin hat safhada yaşandığı karşılaşmanın sonu terörden farkı kalmadı diyen Zengin, Beyşehir Belediyespor taraftarı, müsabaka öncesinde Karapınar takımına sosyal medya üzerinden tehdit dolu mesajlar gönderdi. Maçın oynandığı sırada küfürler hiç kesilmedi.88. dakikasında takımımız penaltı kazanırken, saha da karışmaya başladı. Beyşehir’in yedek oyuncuları ve taraftarları sahaya atlarken, önce maçın hakemi Selçuk Keklik’e, daha sonra bizlere saldırdı. 4 futbolcumuz ciddi şekilde yaralandı. Kaleci Fikret Kavak’ın göğüs kafesinde, karnında ve bacağında yırtılmalar oluştu. Barış Demirel’in omzunda çıkma, kafasında yarılma ve bacağında sakatlık meydana geldi.Rakip takım teknik direktörü Özcan Sert ve takım kaptanı Alper Karademir hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk” diye konuştu. .
Emirgazili şehit toprağa verildi.
Emirgazili şehit toprağa verildi.
Zeytin Dalı Harekatı'nda, Afrin'in kuzeydoğusundaki Şeyh Horoz bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütleri mensuplarınca gerçekleştirilen saldırıda şehit olan Tankçı Sözleşmeli Er Emirgazili Nurullah Seçen'in cenazesi, Ereğli ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. Konya Havalimanı'ndan alınan şehidin cenazesi, karayoluyla Ereğli ilçesi Cinler Mahallesi'ndeki babaevine getirilerek "helallik" istendi. Şehit Seçen'in naaşı daha sonra silah arkadaşlarının omzunda Ulu Cami'ye getirildi. Şehidin yakınları, tabutu başında uzun süre gözyaşı döktü. Oğlunun kamuflaj ve beresini giyen baba Sedat Seçen, şehidin tabutunun başındaki fotoğrafına sarılıp öptü. Şehit oğlunun vasiyeti olduğunu söyleyen Seçen, "Bize, 'Şehit olursam sakın ağlamayın' derdi. Vasiyetini tutuyorum. Dimdik ayaktayım yavrum, ağlamayacağım. Vatan ve ordumuz sağ olsun." Dedi Şehidin cenazesi, İl Müftüsü Ali Akpınar'ın kıldırdığı namazın ardından Meydanbaşı Mezarlığı Şehitliği'nde toprağa verildi. Törene, şehidin yakınları, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, Konya Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, milletvekilleri ile binlerce vatandaş katıldı. Şehidin cenazesine Karapınar,Ereğli,Emirgazi ve Halkapınar içlerinden binlerce kişi katıldı. Kalabalık bölücü örgüt aleyhine slogan attı.
Başkan Yaka:Kentsel dönüşüm hayata geçirilecek
Başkan Yaka:Kentsel dönüşüm hayata geçirilecek
Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka, mahalle muhtarları ile bir araya geldi. Yaka, Belediye Meclis Salonundaki toplantıda bugüne kadar yaptıkları hizmetleri anlattı. Karapınar'ın daha iyi seviyeye gelmesi için çabaladıklarını ifade eden Yaka, bundan sonra da aynı istekle hizmete devam edeceklerini vurguladı. Yaka, geniş bir coğrafyaya hizmet ettiklerini belirterek, "Karapınar son yıllarda büyük atılım içerisinde. Belediye olarak her alanda eksiksiz hizmet etmeye çalışıyoruz. Gerek Büyükşehir Belediyesi hizmetleri gerekse hükümet nezdinde önemli çalışmalar yapılıyor. İlçemiz doğalgaza kavuştu. Doğalgaz şirketi 6 yıl içerisinde Karapınar’ın tamamına basınçlı şekilde doğalgaz vermeyi hedeflediklerini açıkladı. TOKİ bölgesinde bin konutta taşımalı doğalgaz verilmiştir.2018 yılında da hizmetlerimize devam edeceğiz. Küçük sanayi sitesinin ot bedeli ödenerek hazineye geçişi yapıldı. Hastane yolundaki alt geçit ve üst geçit kısa süre de tamamlanacaktır. Sıcak asfalt çalışmalarımız devam edecektir.70 km stabilize asfalt yapmayı hedefliyoruz. Çetmi ve Pınarbaşı mahallesinde uygulanacak olan kentsel dönüşümden de geri dönüş söz konusu değil. TOKi başkanı ile bizzat görüştük. İmarda yeni düzenlemeler yapılıp Şubat ay’ı içerisinde bunu Büyükşehir belediyesine sunacağız.” Dedi. AK Parti İlçe Başkanı Nadi Tartan ise devlet yatırımları noktasında projelerin takipçisi olmaya devam edeceklerini ve yeni hizmetlerin kazandıracaklarını söyledi. Muhtarlar Derneği Başkanı Fahri Sağlık Belediye Başkanı Mehmet Yaka’ya çalışmalarından dolayı teşekkür plaketi verdi.
Buzağı bakım ve besleme eğitim toplantısı yapıldı
Buzağı bakım ve besleme eğitim toplantısı yapıldı
Konya İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından Karapınar’da “Buzağı bakımı ve besleme” konulu eğitim programı düzenledi. Yeni belediye düğün salonunda gerçekleşen programda konuşan Konya DSYB yönetim kurulu başkanı Edip Yıldız Ülkemizde son yıllarda buzağı ölümlerinde hızlı bir artış göstermekle birlikte her yıl üretime dahil olmadan kaybedilen buzağı sayısı 450 bini bulmaktadır. Dedi. Buzağı kayıplarının ülkemiz ekonomisine maliyeti 2 milyar TL’yi geçmektedir” dedi. Ülkemizde son yıllarda buzağı ölümlerinde hızlı bir artış göstermekle birlikte her yıl üretime dahil olmadan kaybedilen buzağı sayısı 450 bini bulmaktadır diyen Yıldız şunları ifade etti: “Buzağılar işletme gelirinin %40’ını oluşturmaktadır. Sadece buzağı kayıplarının önüne geçebilirsek, zaman içerisinde ithalata da gerek kalmayacaktır. Ülkemizde ki yıllık buzağı kayıpları, İsrail, Estonya, Malta’nın da aralarında bulunduğu 30’dan fazla ülkenin sığır varlığından fazladır. Normal şartlar altında bir işletmede yıllık buzağı ölümleri %5’e kadar tolere edilebilir kabul edilse de, ülkemizde bu oran %15’i geçmektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı buzağı ölümleri ülke hayvancılığı için en önemli konu başlıkları arasında yerini almalıdır” Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi İç hastalıkları Ana bilim Dalı Başkanı Pof Dr Mahmut Ok ,2016 verilerine göre ülkemizde 14 milyon sığır olduğunu ve her yıl 3.5,4 milyon yavru doğduğunu kaydetti. Prof Dr Ok,”Her yıl ülkemiz de 500 bin buzağı ölmektedir.Buzağı ölüm oranı %10-15 civarındadır.Avrupa’da ise buzağı ölüm oranı %5’in altındadır.Ülkemizde buzağı ölümlerinin sebepleri, Perinatal ölümler,İshale başlı ölümler, ve solunum yoluna bağlı ölümlerdir.Buzağı ölümlerinde en fazla riskler, ahır hijyeninin kötü olması,buzağıların zamanına ve yeterince ağız sütü almaması,ağız sütü kalitesinin düşük olması,ağız sütünün bakteri içermesi,yeni doğan buzağıların bir arada yaşaması ve meteorolojik değişimlerin olmasıdır” diye konuştu. Program çiftçilerin yönelttiği sorunların cevaplandırılması ile sona erdi.
Bu Kategorinin Diğer Haberleri
YAZARLAR