İki Bakan nikah şahidi oldu
İki Bakan nikah şahidi oldu
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk kabinesinde yer alan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,Konya Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka’nın oğlu Gündüz Yaka ile Şeyma Türkmen2in düğününde nikah şahitliği yaptılar. Karapınar Belediye düğün salonundaki düğüne katılan Bakan Kurum İle AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun ile Konya milletvekilleri,Vali Yakup Canbolat ,Karapınar Kaymakamı Mustafa Karaca,Eski Kaymakam Merkez Valisi İbrahim Taşyapan da düğüne katıldılar. Konyalı 2 bakan düğün salonu bahçesinde hemşerileri tarafından yoğun ilgi ile karşılandı. Nikâh işlemini Konya Büyükşehir Belediye başkanı İbrahim Uğur Altay kıydı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kendisinin de Karapınarlı olduğunu hatırlatarak, damada Hotanış mahallesindenim gelinimizde Hotamışlı.bir taraftan kız eviyiz.ona göre damat bey ” esprisinde bulundu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca evlilik hakkında nasihatte bulunurken evlilik cüzdanını gelin hanıma verdi. Sağlık Bakanı Koca,Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdpğan’ın 3+2 formülünü hatırlattı. Nikah programı İlçe Müftsüsü Kadir Demirlenk2in duası ile sona erdi. Ayrıca Düğüne katılan yaklaşık 15 bin kişiye yemek ikramın da bulundu. Belediye Başkanı Mehmet Yaka Düğüne katılan herkese teşekkür etti.Çok büyük bir mutluluk Allah herkese nasip etsin dedi.
Eşelideki obruk inceleniyor
Eşelideki obruk inceleniyor
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri Karapınar Eşeli mevkisinde geçtiğimiz günlerde oluşan obruk ile ilgili inceleme yaptı. 8 kişilik bir ekiple Karapınar ‘a gelen İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü teknik ekibi Mısır ekili tarlada inceleme yaptılar.Hazırlanacak olan raporu ilgili kurumlara sunulacağı kaydedildi. Eşeli mevkisinde Saffet ve Cevdet Sayın kardeşlere ait Mısır ekili tarlada oluşan obruğu yerinde incelediklerini belirten AFAD Yüksek Jeoloji Mühendisi Şükrü Arslan obruğun 70 metre çapında ve 50 metre derinliğinde olduğunu söyledi. Çökmelerin halen devam ettiğini ve obruk2un büyümeye devam ettiğini belirten Arslan şunları ifade etti. “Obrukla ilgili tespitlerimiz yaptık. oluşan obruğa rağmen tarla sahibi sulamaya devam ediyor. Sulanmaya devam etmesi obruğun aktif olarak büyümeye devam edeceği anlamına geliyor. Bununla ilgili olarak Kaymakamlığa ve Belediyeye yazı yazıp sulamanın durdurulmasını talep edeceğiz.Obruk çevresinin koruma altına alınarak her hangi bir can kaybı ile mal kaybının olmaması için gerekli girişimlerde bulanacağız. Burada oluşan obruk yaklaşık 1 metre toprak zeminin altındaki İnsuyu formasyonu dediğimiz Manlı seviyenin erimesi sonucu oluşmuş obruklardır.Bu erimede sulamadan kaynaklı yeraltı sularının çekilmesi ve sulamada eriyebilen Manlı seviyenin olmasından kaynaklanmıştır.Sulama devam ettiği için Manlı seviyeler suyla karışıp kimyasal olarak eridiğinde dolayı obruk genişleyip büyümesi devam etmektedir. Karapınar’daki obrukların oluşmasında bir çok etken var. Bunların başında kimyasal olarak suda eriyebilen Manlı seviyelerin olması, diğer bir etken ise yer altı sularının yıllık 1.5 metre dolayında düşmesi, bir diğer etken ise aşırı su isteyen ürünlerin ekilmesi ve fazlaca toprağın sulanması ve sulamadan kaynaklı yeraltına süzülen suların bu Manlı seviyeye ulaşıp eritmesi ve bu karstik boşluk oluşumunu tetiklemesini söyleyebiliriz. Obukların önüne geçilebilmesi için bölgede çok detaylı bir jeolojik çalışma gerekmektedir.”
Hastanemizde başarılı ameliyat
Hastanemizde başarılı ameliyat
Karapınar Devlet Hastanesine karın ağrısı şikayeti ile gelen b,r kişi Hidatik kist (köpek kist) ameliyatı ile sağlığına kavuştu. İlçede çiftçilikle uğraşan 22 yaşındaki N.M açık ameliyat ile karaciğerindeki kistlerden kurtuldu. Hastanın iyi olduğunu belirten hastane başhekimi Uzm Dr Hüseyin Babur şunları ifade etti. “Hidatik kist ülkemizde özellikle hayvancılığın yaygın olduğu bölgelerde sık görülen paraziter bir hastalıktır. Halk arasında “köpek kisti” olarakta bilinen parazit köpek, tilki, kurt gibi etçil hayvanların ince barsaklarında yaşarlar. Hastalık köpek dışkısı ile atılan yumurtalar ile insana bulaşır. Kist oluşumu en sık karaciğer ve akciğerlerde görülür. Kistin patlaması halinde ise ölümcül alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Karapınar ilçesinde tarım ve hayvancılıkla uğraşan 22 yaşındaki hasta N.M. Karapınar Devlet Hastanesine başvurmuş, muayene ve tetkikler sonucu karaciğerinde yaklaşık 15 cm’lik kist hidatik tespit edilmiştir. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ersin Turan ve Op. Dr. Recep Demirgül’ün birlikte girdikleri ameliyat sonucu hastanın tedavisi sağlanmıştır. Karapınar İlçe Devlet Hastanesinde bu ameliyat ilk defa gerçekleştirilmiştir. Ülkemizde hidatik kistin önlenmesi için özellikle kurban bayramlarında yapılan kesimler sonrası kistli sakatatların köpeklere yedirilmemesi, içme ve kullanma sularının temiz olması ve çiğ yenen sebze ve meyvelerin bol su ile özenle yıkanması gerekmektedir “ .
Bu Kategorinin Diğer Haberleri
YAZARLAR