Bakan Kurum  ziyaret edildi
Bakan Kurum ziyaret edildi
Karapınar Ankara’ya çıkarma yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a hayırlı olsun ziyaretinde bulunan yaklaşık 70 kişilik heyet 1.5 saat Kurum’un misafir oldu. İlçenin sorunlarını dile getiren Heyet Bakan Kurum2un verdiği müjdeler ile mutlu döndü. Karapınar Kaymakamı Mustafa Karaca, Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka,AK parti İlçe Başkanı Nadi Tartan,STK Başkanları,Muhtarlar Derneği başkanı Fahri sağlık ve 42 mahalle muhtarı,Konya Karapınarlılar derneği Başkanı Fikret Danış ve yönetim kurulu üyeleri Bakan Kurum’a “hayırlı olsun “ ziyaretinde bulundular. Bakan Kurum, “Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak ben bir hemşehriniz olarak da üstümüze düşenleri inşallah hızlı bir şekilde yapacağız. Dedi. Bu sistemin gerektirdiği, bize öğrettiği hızlı, etkin yerinde çözümleri bularak bir şekilde vatandaşa milletimize hizmet götürmek istiyoruz. diyen Bakan Kurum şunları ifade etti: “Bu anlamda biz ilçemizle alakalı, bölgemizle alakalı eksikleri sizlerle yaptığımız toplantıda dile getirdiniz. Süreç içerisinde inşallah bu eksiklikleri gidereceğiz.. İnşallah Büyükşehir Belediye Başkanımızla birlikte Bakanlığımızın birimleri ile birlikte bu ihtiyaçları yerinde gideriyor olacağız. Tabi bölgemiz Tarım Bölgesi aslında en büyük sorun da su sorunu. Obrukların giderek arttığı susuzluğun giderek arttığı bir süreçte bizim sulama noktasında belki bazı şeyleri de gözden geçirmemiz gerekiyor. Bu manada sulama suları 250-300 m belki de daha fazla bölgesine göre sondajlarla sağlanabiliyor. Bu da hem üretim noktasın da hem de suyun maliyeti noktasında size ve şehre zarar veriyor. Tabi bu problem bölgenin genel bir problemi. Buna istinaden Tarım Bakanımız Sn Bekir Pakdemir ile birlikte istişare ederek inşallah genel bir manada çözüm yapılması gerekiyor. Bu konu bakanlığımızın direk yetkisinde olmamasına rağmen ben o bölgenin bir insanı bir hemşehriniz olarak bu konunun takipçisi olacağım. Buna ilişkin yapılması gerekenleri Tarım Bakanımızla bir koordinasyon içerisinde yapacağız. Çünkü bölgemizin birinci problemlerinden bir tanesi. Diğer taraftan köylerimizde şehirlerimiz de Kentsel Dönüşüm noktasında yapılması gerekenleri ilçemizde, Bakanlığımızda, Bakanlığımıza bağlı birimlerimizle birlikte yapıyor olacağız. Yine bölgemizin ve ilçemizin ihtiyaçları hususlarında gerekli yardımları yapıyor. Çalışma süreci içerisinde ilçe belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi bakanlığımızla istişare bir şekilde çalıştığını ifade etti. Bundan sonra ki süreçte de Karapınar için yatırımlar adına desteklerimiz sürece iyi şeyler olacak” Bakan Kurum, Amil Önal ilkokulu ek bina inşaatı için 1.5 milyon lira ve Küçüklaşlama yolu yapımı içinde 1 milyon lira ödenek çıkarılması talimatını verdi. Heyet Bakan Kurum’a Karapınar el dokuma seccade ile çeşitli hediyeler verdi.
Obruklar inceleniyor
Obruklar inceleniyor
Karapınar’da son günlerde meydana gelen obruklar yetkililer tarafından incelemeye alındı. Son bir ay içerisinde 11 Obruk’un oluştuğu ilçede vatandaşların tedirginliği de sürüyor. Son olarak Sırnık mevkisinde oluşan dev obruk dikkatleri bir kez daha Karapınar’a çevirdi. Konya İl Afet ve Acil Durum Müdürü Yıldız Tosun,Konya Jeoloji Mühendisleri odası başkanı Prof dr Fetullah Arık ve beraberindeki heyet 30 metre çapında ve 30 metre derinliğindeki Sırnıktaki Obruk’u inceledi.Daha sonra Karakuyu, ve Seyithacı yaylalarındaki oları obrukları gezdi. Bölgede yaşayanlarla da görüşen heyet, yerleşim yerinin yapısı, ekilen ürünler, su durumu gibi birçok konuda bilgiler aldı. Bölgede oluşan diğer obrukları da gezen heyet, bölgede daha geniş çaplı çalışmaların yapılacağını kaydetti.Karapınar’da son yıllarda meydana elen obruklarla sayısı 320’ye ulaştı. KOP,MTA ve AFAD tarafından Kalkınma Bakamlığının desteklediği proje hazırlandı.MTA tarafından obruk tehlike haritası çıkarıldı.AFAD’A teslim Edilecek.AFAD tarafından risk haritası çıkarılacağı belirtildi.Çeşitli eylem planları gerçekleştirilecek. Konya İl Afet ve Acil Durum Müdürü Yıldız Tosun,Karapınarda toprak yapısı çok farklı.obruk doğal jeolojik olay.bu tehlike..insanlara hayatında risk oluşursa bu bizim için önemli..tarlalarda risk var. KOP,MTA ve AFAD tarafından Kalkınma Bakamlığının desteklediği proje hazırlandı.MTA tarafından obruk tehlike haritası çıkarıldı.AFAD’A teslim Edilecek.AFAD tarafından risk haritası çıkarılacağı belirtildi.Çeşitli eylem planları gerçekleştirilecek İnsana zarar gelirse gerekirse ancak şu an bu asla söz konu değil.afete maruz kararI da alınabilir.Hiç bir vatandaşımızın burnu kanamasın” dedi.
Sırnık'ta obruk
Sırnık'ta obruk
Karapınar ilçesi Gaziosmanpaşa Mahallesi Sırnık mevkisinde yeni bir Obruk daha oluştu. Obruk hem stabilize yol hem de 2 farklı kişiye ait mısır tarlalarının bir bölümünde oluştu. İlçenin Karakuyu mevkisisinde sık sık oluşan obrukların ardından bu defa başka bir bölgesinde Obruk oluşması vatandaşları iyice tedirgin etti. İlçeye yaklaşık 15 kilometre mesafedeki Obruk,başka bir tarlada mısır tarlasında hasat yapan biçerdöver sürücünsün toz bulutlarını göresi ile ortaya çıktı. Sürücü araçtan inip bölgeye vardığında 20 metre çapında altı su dolu 30 metre derinliğindeki obruk ile karşılaştı ve çevresindekilere kişilere haber verdi. Obruk’un oluştuğu sırada yolda herhangi bir aracının geçmemesi de bir faciayı önledi. Obruk oluştuğunu duyan çok kişi tehlikeye rağmen dev çukuru görmeye çok sayıda vatandaş geliyor. Obrukta çökmeler zaman zaman devam ediyor. Birçok kişide Obruk alanında tehlikeli olmasına rağmen telefonla çekimler yapıyor. Aynı yerde Çiftçilik yapan Kenan Bozkurt “ İlk defa burada obruk oluştu. Daha önce hiç obruk olmamıştı. Mısır hasadı yapılıyordu. Yeni pancar söktürmüşüm. Sesler geldiğini duydum. Ama obruk olduğu hiç aklıma gelmedi. Çökn yerde kamyon, traktör ve başka araçlarda geçiyordu. Yoldan karşıya geçmek isteyen vatandalar obruk’u görünce korkmuşlar.Aslında tedirginlikti bizde de başladı.” Sırnık mevkisinde çiftçilik yapan Oğuz Barutçu Karapınar’ın dört bir tarafında obruklar oluştuğunu ve emniyette olmadıklarını söyledi. Barutçu,” Bu mevkide obruk belirtisi yoktu. Büyük bir gürültü ile obruk oluşmuş. Obruklara alıştık. Yakın tarlada hasat yapılıyordu.Bu alanda da birkaç güne hasat başlayacaktı.Gündüz saatlerimde obruk olması sevindirici.Zira gece olsa yoldan araçlar geçse facia olurdu.Kendimizi güvende hissetmiyoruz, emniyetimiz kalmadı. Yetkililer bir şeyler yapmalı. Merkeze yakın yerlere gittikçe yaklaşıyor. Altta su var. Su çekildikten sonra kesin derinliği bilinebilir.” Dedi.
Bu Kategorinin Diğer Haberleri
YAZARLAR