Gözümüz aydın!Gölleri kuruttuk
Gözümüz aydın!Gölleri kuruttuk
Karapınarda yer alan Meke gölü ve Çıralı gölü tamamen kururken Meyil ve Acıgöl’de su çekilmeleri devam ediyor. Yıllardır süren kuraklık ve bilinçsiz tarımsal sulama sonucu yeraltı su seviyesinin sürekli düşmesi nedeniyle kuruyan göllerde kirlilik de ortaya çıktı. Göllerde kurumasının en önemli nedeni yağış azlığı ve yeraltı sularının aşırı kullanımı olduğu belirtiliyor. Karapınar yıllık, 250 milimetre yağış alıyor. Türkiye ortalamasının altında yağışla birlikte çok su isteyen bitkilerin ekimin artışı su tüketimini artırdı..Karapınar’ın en fazla yeraltı su tüketiminin olduğu bölge olması da dikkatlerden kaçmıyor. Bu da yüzeyde çok fazla su olmadığı için yeraltı su üretimi ve yeraltı suyunun tarımsal sulamada kullanımıyla başlayan süreç sürekli göllerin kurmasında önemli rol oynuyor. Yeraltından beslenen göller yağmur yağmaması sonucunda bir çoğu tamamen kururdu.Göle gelenler gördükleri karşısında büyük şok yaşıyorlar. Görünümü ile “Dünyanın Nazar Boncuğu “ diye adlandırılan Meke gölü, 5 milyon yıl önce volkanik patlamayla meydana gelen kraterin zamanla suyla dolması, 9 bin yıl önce ise gölün ortasında ikinci patlamanın olması ve buranın da suyla dolması sonucu oluştu. Yeraltı su kaynaklarından beslenen ve suyu tuzlu olan Meke’nin ortasında, 50 metre yükseklikte volkan konisi bulunuyor. Çıralı Gölü de Meyil Gölü gibi bir obruk gölüdür. Gölün yüz ölçümü 17,500 m² ‘ dir. Çıralı Gölü jeolojik oluşumuyla, yeraltı şehirleri ve mağaralarıyla yerli ve yabancı turistler için ideal bir yerdi. Gölün suyu tatlıydı ve içinde birçok balık ve su canlısı yaşıyordu..Çıralı Gölü’nün diğer bir özelliği ise, M.Ö. yasamış olan bazı medeniyetlere ev sahipliği yapmasıydı. Ancak Çıralı gölü de Meke gölü de tamamen kurudu. Ziyaretçileri gelmez oldu. Çıralı köyünde yaşayan Mustafa Yazgan, “Eskiden göle çok turist gelirdi..Ancak gölün kurumasıyla ziyaretçilerde gelmez oldu..Eski doğallığı ve güzelliği kalmadı.Çok sayıda yeraltı kuyuları açıldı.Buda gölün suyunu bitirdi” dedi.
Öğretmenler günü kutlandı
Öğretmenler günü kutlandı
Karapınar'da 24 Kasım Öğretmenler günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılarak başlayan proğram Kültür Merkezinde devam etti. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Sağdıç, öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğunu söyledi. Müdür Sağdıç şunları söyledi:”Varlığı ile bizleri heyecanlandıran bütün öğretmenlerimizin, öğretmenler gününü kutluyor, sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum. 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programımıza hepiniz hoş geldiniz. Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bugün bütün öğretmenlerinizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren bir gündür. Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmen, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünde giden bir gönül eridir. Bundan dolayı da karşısına çıkabilecek zorluklar kendisini yıldırmayacaktır. Yıldırmamalıdır. “Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” sözünün muhatabı olan değerli meslektaşlarım; Bu söz, gelecek nesilleri yetiştirme sorumluluğunun bizlere yüklediği çok büyük bir güvenin ifadesidir. Kuşak çatışmalarının yaşandığı günümüzde; çocukları ve gençleri anlamalı, onlarla sıkı bir iletişim kurmalıyız. Amacımız bilgi aktarmak değil, bilgiye ulaşmanın yollarını araştıran, bulan, bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi üreten ve insanlığın yararına kullanabilen, dinamik, özgüvenli, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan bir nesil yetiştirmek olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, anlamlı günümüz anısına, ebediyete intikal eden ve eğitim yolunda şehit olan değerli öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum. Emekli olmuş ve halen mesleğini özveri ile ifa eden bütün öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü bir kez daha kutlar, yaşamları boyunca başarı, sağlık ve mutluluklar dilerim. Kırmadan, kızmadan, yormadan, sevgiyle, ilgiyle, bilgiyle; kendilerine bahşedilen özel ve güçlü bir sabırla insan yetiştiren, tüm zorluklar arasında “İyi ki Öğretmenim” diyen koca yürekli öğretmenlerimin Öğretmenler Günü’nü kutluyor; Ülkemin eğitim ağacının dalında onlar gibi bir yaprak olmaktan duyduğum gururu bir kez daha tekrar ediyorum.” Programda şiirler okundu ve Müzik öğretmeleri tarafından müzik dinletisi gerçekleştirildi. Aday öğretmenlerin yemin töreninin ardından öğretmenlere başarı belgesi verildi. Kutlama programına Kaymakam Mustafa Karaca, Garnizon komutan vekili yüzbaşı Ufuk Devam,Belediye Başkanı Mehmet Yaka ile öğretmenler katıldı.
“eTwinning Ateşi
“eTwinning Ateşi" Karapınarda
Konya eTwinning gönüllüleri, “eTwinning Ateşi Her Yerde” Projesi kapsamında Karapınar’ı ziyaret etti. Proje kapsamında Karapınar Çölleşme ve Erozyon Araştırma Merkezini ziyaret eden öğrenciler.Erozyonun dünü bugünü hakkında bilgi aldılar.Bin çam fidanını toprakla buluşturan katılımcılar Örnek tepeyi gezdiler. Daha sonra Meke gölü ve Acıgöl gezildi. Programa katılan Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Servet Altaıntaş, proje kapsamında Konya ve ilçelerini tanıtmak, doğa ve çevre sevgisi aşılamak,duyarlılığı artırmak ve kaynaşma amacıyla öğretmen,öğrenci ve velilerin bir araya gelerek etkinlikler düzenlendiğini kaydetti. Konya İl Milli Eğitim Müdür Yrd. Servet Altıntaş, Karapınar İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Sağdıç, e Twinning İl Koordinatörü Bilal Yavaş, Ereğli Milli Parklar Orman Müh. Asım Niyazoğlu, TOKİ Yavuz Selim İlkokulu Müdürü Süleyman Karadeniz ve öğretmenleri, Hotamış İlkokulu Müdürü Bülent Kör, e Twinning Koordinatör Okullardan Selçuklu Cahit Zarifoğlu İlkokulu, Meram Atatürk İlkokulu, Kulu Kırkpınar İlkokulu öğretmen ve öğrencileri ile TOKİ Yavuz Selim İlkokulu öğrencileri, TEMA Vakfı Konya İl Temsilcisi Mehmet Emin Yıldırım ve Konya TEMA Vakfı Üyeleri, Karapınar TEMA Vakfı İlçe Gönüllü Sorumlusu Musa Ceyhan ile TOKİ Yavuz Selim İlkokulu e- Twinning Koordinatör öğretmen Oğuzhan Yaşar katıldılar.
Bu Kategorinin Diğer Haberleri
YAZARLAR