Ankaralı öğrenciler erozyonu gezdi
Ankaralı öğrenciler erozyonu gezdi
TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Programı ” kapsamında Mamak Milli Eğitim Müdürlüğü organizasyonu ile öğretmen ve öğrenciler Karapınar İlçesine geldiler. Karapınar Çölleşme ve Araştırma Merkezine gelen 39 ‘u öğrenci olmak üzere 57 kişi burada yapılan çalışmaları yerinde gördü. Karapınar Çölleşme ve Araştırma Merkezi Bölüm Başkanı Ziraat Mühendisi Necati Şimşekli tarafından erozyonun dünü ve bugünü konusunda slayt eşliğinde bilgiler verdi. Daha sonra öğrenciler Arazi gezisine katıldılar. Erozyon sebebi ile 1969’lı yıllarda terk edilen Gındam yaylasını gezdiler. Daha sonra gelecek nesillerin ibret alması için hiçbir çalışma yapılmayan ve çıplak bırakılan kum örtüsünün yer aldığı Örnek tepeyi görme imkanı buldular. Öğrenciler erozyon sahasında çölleşmeyle mücadele kapsamında 100 adet fidanı toprakla buluşturdular.Öğrenciler diktikleri fidanlara can suyu verdiler. Proje Koordinatörü Bilal Kılınç proje “Kaybolan renklere yolculuk adını verdiklerini kaydederek, çevre ve çölleşme konusunda öğrenciler üzerinde farkındalık yaratmak istediklerini söyledi. Hedeflerinde lise öğrencelerin olduğunun altını çizen Koordinatör Kılınç şunları ifade etti: “Doğa, bilim ve teknoloji konularında farkındalık yaratmak amacıyla hedef kitlenin bilimsel konu, kavram ve süreçleri gözlem ve uygulamalarla anlamasına olanak sağlamak hedefindeyiz. Çölleşemeden en çok etkilenenler insanlardır.Bu davranışları değiştirmeye çalışıyoruz ama insanların kazandıkları davranışları değiştiremiyoruz.Bizlerde genç nesillerin üzerinde durduk.Hedef kitlemiz gençlere çevirdik. Karapınar çölleşme konusunda en önemli merkezlerden birisidir. Bizlerde öğrencilerimize ”yapan-yaşayan” konumunda bu bölgeyi göstererek gelecek yıllarda bilinçli bir birey olmalarına katkı yapmak istiyoruz. Bu şekilde öğrencilerin düşünme ve üretme konusunda özgüvenlerini kazanmalarına önemli faydalar sağlayacaktır.Öğrencilerimiz burada gördükleri izlenimleri ve çalışmaları yaşantılarında mutlaka sahip çıkarak çevre konusunda bilinçli birer birey olacaklardır.” Proje Eğitmeni Nurcan Güngören ise Projeye destek veren Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney’ teşekkür etti. Yerinde görmenin önemli olduğunu vurgulayan Güngören şunları ifade etti: 2023 vizyonunda Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk bahsettiği gibi dış ortalarlarda yapılan öğrenmeler kalıcı ve işlevsel olduğunu bildiğimizi için bu projeyi yürütk. Güzel ortam oldu.çocuklar için anlamlıydı.kalıcı öğrenmeler yaşadık. Hepimizi için yararlı oldu. Yeni bilgile öğrendik. Değişik bir tarih vardı Hepimiz için değişik bir projeydi” Öğrenciler ise erozyon sahasındaki yapılan dünden bugüne yapılan çalışmaları yerinde gördüklerini bunun kendilerini olumlu etkilediğini belirttiler.
Türkiye Ürün İhtisas Bursa'sı kayıt işlemleri Borsada yapılıyor
Türkiye Ürün İhtisas Bursa'sı kayıt işlemleri Borsada yapılıyor
5174 sayılı "Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu"nun 53 üncü maddesi çerçevesinde tanzim edilen 27.02.2017 tarih ve 2017/9986 sayılı Bakanlar Kurulu kararına istinaden Elektronik Ürün Senetleri'nin (ELÜS) tek bir borsa çatısı altında işlem görebilmesini teminen 2018 yılında kuruluşu gerçekleştirilen Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.'nin (TÜRİB) 2019 yılı Haziran ayı içerisinde faaliyete geçmesine ilişkin çalışmaların son aşamasına geldiği bildirilmiştir. Karapınar Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Ulusoy, 2018 yılında kuruluşu gerçekleştirilen ve Karapınar Ticaret Borsası'nında kurucu ortağı olduğu Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. 'nin (TÜRİB) faaliyete geçmesiyle birlikte Elektronik Ürün Senetleri'nin (ELÜS) alım-satım işlemleri, yatırımcılar tarafından aracı olmaksızın http://www.turib.com.tr adresinden erişileceğini “TÜRİB İşlem Platformu” üzerinden doğrudan emir girme yoluyla gerçekleştirileceğini belirtti. Ulusoy, yaptığı açıklamada "TÜRİB’in faaliyete geçmesini takiben, TÜRİB'in Acentesi olan Borsamız Elektronik Ürün Senetlerine (ELÜS) ilişkin Borsacılık faaliyetlerini gerçekleştirme yetkisine sahip olmuştur. Daha önceden ELÜS’e ilişkin Borsacılık faaliyetlerini gerçekleştirme yetkisi olan Borsalarında yetkileri sona erecek olup, tüm ELÜS işlemleri TÜRİB bünyesinde acente olan Borsalar tarafından gerçekleştirilmeye başlanacaktır. Bu noktada ,TÜRİB faaliyete geçtiğinde ELÜS işlemleri yapan yatırımcıların işlemlerine devam edebilmesi için TÜRİB’e kayıt olması gerekmektedir. Borsamız, Acentelik hizmeti kapsamında ELÜS yatırımcıları tarafından kayıt yaptırılabilecek Ticaret Borsasıdır. Yatırımcıların ELÜS işlemlerine ilişkin herhangi bir kesintiye uğramadan devam edebilmesi için Borsamızdan TÜRİB’e kayıt işlemlerini en kısa sürede yerine getirmeleri gerekmektedir. Gerekli teknik alt yapı Borsamızda sağlanmış olup, Borsamızla irtibata geçilmesini önemle rica ederim. Hububat hasat döneminin İlçemiz, Ülkemiz ve Milletimiz için hayırlı ve bereketli olmasını dilerim. Gerçek Kişiler İçin Gerekli Evraklar; Nüfus Cüzdanı Fotokopisi Adres teyidi için geçerli sayılan belgelerden herhangi biri (ikametgah ilmühaberi, fatura vb.) Gerçek Kişi Müşteri Tanıma Formu (Ek/2 veya vekil tayini halinde Ek/3-b) Aracı Kurum veya Banka’dan alınacak yatırım hesabını gösterir belge Yatırımcı Aydınlatma, Onay ve Taahhüt Metni (Yatırımcı Taahhütnamesi) (Ek/4) Tüzel Kişiler İçin Gerekli Evraklar: Kuruluş ilanının yer aldığı Tescil Sicil Gazetesi örneği Ticaret Sicilinden alınan Faaliyet Belgesi örneği Vergi Levhası örneği İmza Sirküleri Tüzel Kişi Müşteri Tanıma ve Temsilci Tayin Formu (Ek/3-a) Aracı Kurum veya Banka ‘dan alınacak yatırım hesabım gösterir belge Yatırımcı Aydınlatma, Onay ve Taahhüt Metni (Yatırımcı Taahhütnamesi) (Ek/4) İlgili Formlara http://www.turib.com.tr adresinden ulaşışabilir.
Mustafa Şener ilkokulunda  mezuniyet sevinci
Mustafa Şener ilkokulunda mezuniyet sevinci
İlçemiz Mustafa Şener Ortaokulu 11.06.2019 Salı günü Saat 18.00 –21.30 arasında okul bahçesinde Okul Müdürü Bekir KIYAR,Md.Yrd.Mehmet ALP,8.Sınıf-Şube Öğretmenleri Recep YEŞİLDAĞ –Merve Gül SAVRAN ile Matematik Öğretmeni Şeyda CAN,İngilizce Öğretmeni Figen ÖZSARAÇ,Fen Bilimleri Öğretmeni İlhami VARLI ,Okul Aile Birliği Başkanı Fatih YEŞİLYURT ,Okul Aile Birliği Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri,Öğrenci Velileri,Mezun olacak Öğrencilerin katılımı ile gerçekleşti.Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Okul Müdürü Bekir KIYAR açılış konuşmasını yaptı.Açılış konuşmasında; DEĞERLİ VELİLER BU GÜZEL EVLATLARIMIZI EN İYİ ŞEKİLDE YETİŞTİRMEK VE GELECEĞİMİZİ ONLARA EMANET ETMEK BİZLERE BÜYÜK GURUR VERİYOR. BİZE VERDİĞİNİZ BÜYÜK DESTEKTEN DOLAYI PERSONELİM ADINA SİZLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM. SEVGİLİ ÇOCUKLAR SİZLER MİLLETİMİZİN EN DEĞERLİ VARLIĞI, BARIŞIN VE SEVGİNİN TEMSİLCİSİ, AYDINLIK YARINLARIMIZIN GÜVENCESİSİNİZ. YÜCE ATATÜRK’Ü KENDİNİZE ÖRNEK ALMALISINIZ. YÜCE ATATÜRK’ÜN YAŞAMINDA İLKE VE DEVRİMLERİNDEN DÜŞÜNCELERİNDEN VE ÖĞÜTLERİNDEN ÇOK ŞEYLER ÖĞRENECEKSİNİZ. SİZLERİ ÇOK SEVİYOR, SİZLERE İNANIYOR VE SİZLERE GÜVENİYORUZ. BU ARADA HİÇBİRZAMAN DESTEĞİNİ ESİRGEMEYEN TÜM YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİME, AYRI AYRI HUZURLARINIZDA TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUM.SAYGI VE SEVGİLERİMLE , HERKESE ŞİMDİDEN İYİ EĞLENCELER,dedi. Okulumuzun 8.sınıflar birincisi Nuri ULUSOY konuşmasını yaptı.Mezuniyet kütüğüne yılın plakasını çaktı. Müzik eğlence programı ile devam etti. Eğitimdeki devamlılığı sembolize eden bir devir teslim töreni izledik. Manevi değerlerimizin başında gelen bayrak ve flamayı, Okul 8. sınıf öğrencisi Nuri ULUSOY bayrak ve flamayı , 7. sınıf öğrencisi Mesut Emre BİLGEÇ’e teslim etti. 8.Sınıf Okul Birincisi 8-B Sınıfından Nuri ULUSOY ile 7.Sınıflar Birincisi 7-A Sınıfından Mesut Emre BİLGEÇ’e Okul Müdürü Bekir KIYAR tarafından Okul Birincilik Belgeleri takdim edildi.Emeği geçen öğretmenlere ve öğrencilerin ailelerine ayrı ayrı teşekkür etti. Mezuniyet Belgesi dağıtıldı. Türkçe Öğretmeni Recep YEŞİLDAĞ ‘ın yönetiminde : ‘’Bizler şuna inanıyoruz ki; Türk ulusunun geleceği, bugün yetiştirdiğimiz bu gençlerle yıldızlar kadar parlak olacaktır İstikbalde dahi bu gençlerin görevi; Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmek olacaktır.’’ Şeklinde Yemin Töreni yaptırıldı. Ardından ‘’Sevgili öğrencilerimiz, gelecek sizi korkutmasın! Çünkü yarınlara attığınız ilk adımlar sağlamdır… Bilim ve insanlık adına çıkacağınız yolculuk hayırlı olsun! GÜLE GÜLE SEVGİLİ ÖĞRENCİLERİMİZ Mustafa Şener Ortaokulu’nun, SİZİ SEVGİYLE UĞURLUYOR! HAZIR MISINIZ?’’ ifadeleriyle 10.Yıl Marşı Eşliğinde öğrenciler keplerini havaya attılar. 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Törenine Katılanlara ve katkıda bulunanlara teşekkür edilerek, gelecek yıl yeni mezunlarımızla görüşmek umuduyla hoşça kalın! dileğiyle program sonlandırıldı.
Bu Kategorinin Diğer Haberleri
YAZARLAR