Karapınar'a yeni kaymakam atandı
Karapınar'a yeni kaymakam atandı
Denizli Serinhisar ilçesi Kaymakamı Oğuz Cem MURAT Karapınar Kaymakamlığına atandı.Yeni kaymakam önümüzdeki günlerde görevine başlayacak.YENİ KAYMAKAMIMIZ OĞUZ CEM MURAT KİMDİR?1985 tarihinde Ağrı ilinin Eleşkirt ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Ağrı’da, Lise eğitimini Muğla’da tamamladı. Lisans eğitimini ise 2008 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünde tamamladı. Bir süre Maliye Bakanlığı İzmir Defterdarlığında Milli Emlak Denetmen Yardımcısı olarak görev yaptı. 2010 yılında İçişleri Bakanlığınca açılan Kaymakam Adaylığı sınavını kazanıp Muğla Kaymakam Adayı olarak Mülki İdare Amirliği mesleğine intisap etti. Muğla ilinde Valilik stajını, Manisa ili Gölmarmara ilçesinde Refiklik stajını, Çanakkale ilinde ise Mülkiye Teftiş stajını tamamladı. Nevşehir ili Derinkuyu ilçesinde Kaymakam Vekilliği yaptıktan sonra yurt dışı stajı için gönderildiği Amerika Birleşik Devletleri’nde bir yıl süreyle “The State University of New Jersey-Rutgers” da eğitim aldı. Amerikan Kamu Yönetimi üzerine çeşitli kamu kurumlarında incelemelerde bulundu. Bu dönemde aynı zamanda New York Başkonsolosluğunda ve BM nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliğinde Büyükelçilik stajını tamamladı. Yurtdışı dönüşü sonrasında Karaman ili Sarıveliler ilçesi ile Muğla ili Kavaklıdere ilçelerinde Kaymakam Vekilliği yaptı. 99. Dönem Kaymakamlık Kursunu üstün başarı ile tamamladıktan sonra sırasıyla; -2014-2016 yılları arasında Karabük Yenice Kaymakamı -2016-2018 yılları arasında Kahramanmaraş Çağlayancerit Kaymakamı -2018-2020 yılları arasında Elazığ Baskil Kaymakamı olarak görev yaptı.
Yol ortasında dev obruk
Yol ortasında dev obruk
Karapınar faciadan kıl payı kurtuldu .İlçe’nin Reşadiye mahallesinde Ekmekçi mevkisinde yol ortasında yeni bir obruk oluştu.Obruk bir gün öncesinden trafiğe kapatıldığı için büyük bir faciadan dönüldü. İlçeye 10 kilometre mesafede bulunana Ekmekçi mevkisinde sabaha karşı büyük bir gürültü meydana geldi.Dışarıya çıkan vatandaşlar yolun ortasında dev bir çukur olduğunu görünce neye uğradığını şaşırdı.. Gece karanlığında obruğa yaklaşamayan vatandaşlar sabahın ilk ışıkları ile korkunç manzara ile karşılaştı. Vatandaşlar tarafından durum hemen Belediye ekiplerine haber verildi. Sabah 04.00 sıralarında oluşan obruk 15 metre derinliğinde ve 30 metre çapında. Oluşan obruk evlere ise 20 metre uzaklıkta.. Obruğun oluşumuna şahitlik eden Adem Ekmekçi uzun yıllardır bu yaylada üretim yapıyor. Obruk’un 29 Ağustos tarihinde belirti verdiğini kaydederek, belediye başvurduklarını belirten Adem Ekmekçi, Belediye yolu hemen trafiğe kapattı. İyi ki de kapatmış. Yoksa burada facia yaşanırdı.30 Ağustosta ise yol çöktü” dedi. Obruk oluşmadan bir gün önce yolda çatlaklar oluştuğunu belirten Ekmekçi,” Sabaha karşı büyük bir gürültü ile yol çöktü . Dışarı çıkrığımızda toz toprak vardı” dedi. Bölgede obrukların sıkça meydana geldiğini belirten Ekmekçi şunları ifade etti: “ Burada bir obruk fay hattını olduğunu biliyoruz. Oluşan obruk korkumuzu ve tedirginlimizi artırdı. Oluşan obruk’un 1 gün öncesinde belirtisi vardı. Obruk oluşacağını biliyorduk. Yolun trafiğe kapatılması ile kötü ve üzücü olayların önüne geçildi. Çünkü herkes tarlada çalışıyor. Bölge çalışan çok sayıda işçi bulunuyor. Yoldan Tır, Kamyon ve traktör geçiyor. Yol Belediye tarafından bir gün önce trafiğe kapatılmasa daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilirdi. Mısır tarlasında çalışan yonca tarlasında çalışanlar var. Hem yaya olarak hem de araç olarak çok kullanılan bir yol. Obruk evlerimizin hemen yanında. tedbir alınmasaydı araçlar a denk gelse obruk’un içine girecekti.Yol yarıldı ve sesler geldi.Korkunç bir şey.Yol kenarında ambar vardı.Yolda obruk oluşacağını hissedince bir süre önce orayı yıkmıştım.Yetkililerden inceleme yapmalarını istiyoruz. Bölgede çiftçilik yapan Ahmet Köken ise”,Bu yolu hepimiz kullanırdık. Oluşan obruk insanları korkutuyor ama yapacak birşey yok.Allah’tan geldi.Üzücü olay olmamasına seviniyoruz.Araçlarda denk gelebilir insanda olabilirdi.” Dedi.
Pembe göle ziyaretçi akını
Pembe göle ziyaretçi akını
Karapınar’a sınırları içerisinde bulunan Meyil gölü Pembe renge dönüşmesinin ardından ziyaretçi akınına uğradı. Bugüne kadar adı duyulmayan ve ziyaret edilmeyen göllerden olan Meyil gölü son hali ile adeta ziyaretçilerin en fazla ziyaret ettiği bir yer oldu. Karapınar ilçesinde buluna Meke gölü,Acıgöl ,Çıralı gölü ve Meyil gölü bulunuyor.Meyil gölü bu göllerden adı en az bilinen bir göldü. Karapınar’a 35 kilometre uzaklıkta bulunan Meyil gölü bir süre önce masmavi olan suları Pembe renge büründü. Göl’ü görmek isteyen ve merak eden çok sayıda insan Meyil gölüne akın etti. Meyil göl’üne Karapınar dışından Çevre il ve ilçelerden çok sayıda kişi özel araçları ile geldi. Ankara, Konya, Karaman, Aksaray, Ereğli,Çumra gibi yerlerden göl’ü merak eden kişiler vardı. Gölü önce tepeden izleyen vatandaşlar daha sonra göl kenarına kadar indi. vatandaş özel araları ile göl kenarında saatlerce oturdu.Göle gelenler ölümsüzleştirmek için bol bol fotoğraf çekindi.. Meyil gölün görmek için Ankara’dan eşi ile birlikte gelen Neşe Göl,”Gölü çok beğendiğini belirterek,”Gölü gördüğümüzde gitmemiz gerektiğine kara verdik.Gölü merak etmiştik.Ankara’dan sadece Meyil gölünü görmek için geldik.Geldiğimize değdi.Çok güzel ve büyüleci.Görülmesi gerek bir yer” dedi. Konya’dan ailesi birlikte gölü ziyaret eden Ali Doğru ise,Gölün pembe renkte olduğunu öğrendiğimizde merak ettik.Göl gerçekten çok hoşumuza gitti.Daha önce hiç görmediğim ve gelmediğimiz bir yerdi.Masmavi halini görmende pembe halini gördük..Bol bol fotoğraf çekindik” dedi. Çumra İlçesinden arkadaşları ile gelen Mehmet Akif Develi ise,Gölü internette gördük.bir kaç gündür gündemde olunca merak ettik ve geldik..ilk defa geldim. garibime gitti şaşkınlıkla karşıladım” dedi.
Bu Kategorinin Diğer Haberleri
YAZARLAR