İstanbul'dan Coğrafi uygulama gezisi
İstanbul'dan Coğrafi uygulama gezisi
Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Coğrafya öğretmenliği bölümü öğrencileri Karapınar’a “Coğrafi Arazi Uygulama gezisi “ gerçekleştirdi. 43 öğrenci ve 2 öğretim görevlisi ile Karapınar’a gelen Öğretmen adayları derslerde gördükleri yerleri bizzat yerinde görme ve incele imkanı buldular. İlçedeki bazı obruklar ile Meke gölü ve Acıgöl’ü gezen öğrenciler farklı coğrafi oluşumlar karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç Dç Dr Ali Balcı,Türkiye’de yaşanan sorunları öğrencilerimize yerinde gösterme arzusundayız. Dedi. Karapınar’ın bir çok konuda ülke gündeminde olduğunu belirten DÇ Balci şunları ifade etti: “Mesela bunlardan bir tanesi obruklar. Obrukları ilgimiz çekiyor. Çünkü halk bundan tedirginlik duyuyor.Biz bunun çözünme dair neler üretebiliriz.Bunu yerinde görmek için geldik. Onun için obrukları gördük ve öğrencilerimiz ile birlikte inceleme şansımız oldu. Öğrencilerimizde derslerimizde gördükleri bu yerleri yerinde görerek ve yaşayarak öğrenme ve aktarma imkânına kavuşmuş oldular. Meke gölünün de suları kurumuş vaziyette. Bu göl bir doğal zenginlik. Bu doğal güzelliğin yol olmaması için “ne yapabiliriz.Yeraltı su seviyesini yükseltmenin yolları neler” Kar suları göle dökülüyor.Acıgöl’den ve Hotamış havzasında su getirme projelerini konuşuluyor.Bunları yerinde gördük.Karapınar’daki bu sorunların giderilmesi coğrafyacıları da ilgilendirmektedir ve katkı yapmak istemektedir.Bu sorunları yerinde görmek,çözüm yollarını bulmak ve fikir üretmek hedefindeyiz.” Coğrafya öğretmenliği 3.Sınıf öğrencisi Tarık Odabaşı “,Meke gölünden etkilendik.İlk defa Volkanik oluşumları gözlemliyoruz.Obruklarda çok büyüleyici ve etkileyici.Bizlere önemi katkı sağlayacaklar.Çünkü derste anlatılan yerleri yerinde görmek ve öğrenme daha kalıcı.” Halil Aslandağ adlı öğrencide Coğrafyada araziyi yerinde görmek farklı bir şey.Bunu Konya’da obrukların olduğu ve göllerin olduğu yerde görmek de apayrı bir şey.Fotoğraflarla görmekle yakından görmek çok farklı.Bizim açımızdan son derece yararlı bir arazi uygulama gezisi oldu.” Dedi.
Sazlıpınar Ortaokulunda etkinlikler
Sazlıpınar Ortaokulunda etkinlikler
Karapınar Sazıpınar Orta okulu , 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı ve Kütüphane açılışı gerçekleştirildi. Okul öğrencilerince hazırlanan 11 proje, 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı ile beğeniye sunuldu. İlçe Mili Eğitim Müdürü Sami Sağdıç.”Öğrenci bir cevherdir.önemli olan onu işleyip mücevheri ortaya çıkarmaktır.okullarda sadece akademik eğitim vermemektedir. Öğrencilerimizi bilgi ve yeteneklerini keşfedip onları geleceğe hazırlamak gibi görevimiz vardır. Emek veren öğretmeni, öğrenci ve katkı sağlayan hayırsever vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. İl milli eğitim Müdürü Servet Altuntaş da Sazlıpınar ortaokulunun yaptığı projele rile dünyada ilk 500 içerisinde olduğunu söyledi. Bunu başarmak kolay olmadığını ifade eden Altuntaş şunları ifade etti.” Bu okul öğretmen ve öğrencilerimizin katkısı ile Avrupa’da tanınan ve bilinen bir okul haline geldi. Biz mahallede yaşıyoruz imkanımız yok demediniz. Ciddi gayretler gösterdiniz ve bu mutlu güne katılmamıza vesile oldunuz. Bizim bulunduğumuz yer neresi olursa olsun hiçbir bahaneye sığınmadan elimizden geldiğince çocuklarımızın geleceğini aydınlatmak, ülkemizin geleceğini aydınlatmak adına güzellikler imza atma amacındayız. Şartlar iyi olabilir kötü olabilir mesele o değil. Bize yüklenen misyonun üstesinden gelebilmek adına vicdanımız rahatlatabilme adına elimizden ne geliyorsa onu göstermeliyiz. Öğretmenlik buydu. Bunu gerçekleştirdiniz. Sizi tebrik ediyorum.” Daha sonra Bilim fuarı ile Hayırsever vatandaşların katkıları ile oluşturulan Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu Kütüphanesi ile Twinning Scholl sergi açılışı yapıldı. Programda katkı sağlayan vatandaşlara plaket verildi. Etkinliğe Belediye Başkanı Mehmet Yaka,İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Servet Altuntaş,İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Sağdıç, İlçe Halk Eğitim Müdürü Ahmet AYDINBELGE Konya Ülkü Ocakları Başkanı Mustafa Taha Çini,Akşehir Ülkü Ocağı Başkanı Mustafa Karataş,Karapınar Ülkü Ocağı Başkanı Tayfur Altıntaş ile diğer davetliler katıldı.
Sürü yöneticisi gençlere KOP destek oluyor
Sürü yöneticisi gençlere KOP destek oluyor
Karapınar Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Karapınar Ziraat Odası Başkanlığı ve KOP İdaresi Başkanlığı tarafından, hayvan üreticilerine kazandırılan Çadır Hayvan Barınakları çekilen kura ile başvuru sahiplerine dağıtıldı. Karapınar Ziraat odası Bakanı Durmuş Üner,” İlçemiz küçükbaş hayvan yetiştiricilerine verilmek üzere 12 adet 300 başlık küçükbaş hayvan çadırının tüm aşamaları tamamlanarak yetiştiricilerimizin hizmetine sunulduğunu ifade ederek şunları kaydetti: “Sürü Yöneticisi Gençlere KOP Destek oluyor’’ projesi Kalkınma ajansı tarafından kabul edilerek kaynak aktarımı gerçekleştirildi. İlçemiz ve köylerinde kentsel ve kırsal kesimde yaşayan nüfus arasındaki dengesizlik sebebiyle ortaya çıkan mekânsal ve Sosyo-Ekonomik dezavantajları avantaja dönüştürerek öncelikle ülkemiz sonrasında dünya standardında etkin ve güçlü bir üretim yapısının oluşturulması hedeflenmektedir. Özellikle konfor ve refah seviyesi yüksek olan barınaklar temin ederek, Sürü Yöneticiliğini daha cazip hale getirmek suretiyle iş istihdamını artırmak, bölge halkımızın gelir düzeyini ülke ortalamasının üzerine çıkartmak amaçlanlanmaktadır. KOP İdaresine sunduğumuz Küçükbaş Hayvan Barınağı talebimiz KOP tarafından kabul edilerek toplam bütçenin %70 ‘i oranında kaynak aktarımının gerçekleşti. Yapılan kura ile genç üreticilerimize çadırları teslim edildi.”
Obruklara alıştık!
Obruklara alıştık!
Karapınar ilçesinde obruk oluşumları devam ediyor. İlçeye 7 kilometre uzaklıkta Küçük Karakuyu mevkisinde yeni bir obruk daha meydana geldi. 10 metre derinliğinde 10 metre çağındaki obruk bölgede çalışma işçiler tarafından fark edildi. Birkaç gün önce gece saatlerinde oluşan obruk sabah saatlerinde tarlalarda çalışan işçiler tarafından görülmesi ile ortaya çıktı.Durum hemen Belediye zabıta ekiplerime haber edildi ve obruk çevresi tellerle çevrildi. Sık sık obruk oluşumların yaşandığı bu mevkide oluşan son obruk yaylaları bir birine bağlayan yolda meydana geldi. Obruğu’un yoldan her hangi bir aracın geçişi sırasında olmaması faciayı önledi. Obruk bir vatandaşın buğday ekili tarlasında da az bir yerini de etkiledi. Bölgede çiftçilik yapan Adem Aydemir,Obruğun işçiler tarafından görüldüğünü söyledi. Obrukların bölgede tekili olduğunu söyleyen Aydemir, bize yakın bu bölgelerde 50 civarında obruk mevcut” dedi. Obrukların korku yarattığını belirten Aydemir şunları ifade etti: “ ilkbahar gelince tarlalarda ve yaylalarda çalışmalar başlıyor.Obruğun yolda olması endişe verici.Çünkü çalışmanın başlaması ile yoldan araçların geçişlerinde artıyor.O sıralarda olmamasına şükrediyoruz.Yolda veya tarlada küçük bir çukur görsek korkuyoruz.Bu obruğun yanında beli aralıklar 10 tane daha obruk var.Devletimizin araştırmasını istiyoruz.Sular her yıl çekiliyor.Gece evde uyurken, traktörle giderken obruk olacak mı diye korkuyor ve etkileniyoruz.Obruk her tarafta olabilir .Ancak şu ana kadar can kaybının olmamasına seviniyoruz” dedi.
Ağaç kardeşliği projesi
Ağaç kardeşliği projesi
Karapınar Mehmet Akif Ersoy İlkokulunda Ağaç Kardeşliği Projesi Etkinliği Gerçekleştirildi Mehmet Akif Ersoy İlkokulunda 3. Sınıf öğrencilerine yönelik Ağaç Kardeşliği Projesi kapsamında Orman Ekosistemi ve Yaşama Çeşitliliği Eğitim Programında öğrencilerle bir araya gelindi. Orman Ekosistemi ve Yaşama Çeşitliliği Eğitim Programına, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu Müdürü Umut Kara, , TEMA Vakfı Konya İl Temsilciliği yetkililerinden Nazlı Rahşan Mertcan, Emre Bostanoğlu, Karapınar TEMA Vakfı İlçe Gönüllü Sorumlusu Musa Ceyhan ,öğretmen ve öğrenciler katıldı. Ağaç Kardeşliği Projesi kapsamında, Orman Ekosistemi ve Yaşam Çeşitliliği Eğitimi veren TEMA Vakfı İl Temsilciliği yetkilisi Nazlı Rahşan Mertcan, Kendi kurduğumuz medeniyetler, bizi sonraları tabiatın bağrından çekip almış, tabiattan uzaklaştırmıştır. Dedi. Mertcan Şunları ifade etti:” Lakin zamanımızın modern insanı bile, yaşadığı çevre bakımından tabiattan ne kadar uzaklaşmış olursa olsun, tabiatla olan o eski bağlılığının özlemini hala bilincinde saklamaktadır. Şehir insanlarının, artık pek küçülmüş olan bahçelerinde, o da yoksa apartmanlarında, evlerinde saksı içinde bir çiçek yetiştirmeye özenmeleri, eskiden alıştıkları, sevdikleri çevreden bir hatırayı yanlarında, yakınlarında bulundurmaya uğraşmaları, bu özlemin bir göstergesi değildir de nedir!” diyor Hikmet Birand Anadolu Manzaralı kitabında. Türkiye’nin dört bir yanında başta yaşam üreten toprak olmak üzere tüm doğal varlıklarımıza sahip çıkan değerli İl Temsilcililerimiz, İlçe Sorumlularımız, Genç TEMA’larımız ve Gönüllülerimiz bu kardeşliğin en önemli elçileridir “
Borsadan eğitim semineri
Borsadan eğitim semineri
Karapınar Ticaret Borsası Başkanlığı tarafından üyelerine yönelik olarak düzenlenen eğitim ve istişare toplantısı Antalya'nın Manavgat ilçesinde gerçekleştirildi.3 gün süren toplantıda Karatay Üniversitesi öğretim görevlileri bilgilendirme yaptı .Dr Öğretim üyesi M.Akf Gündüz "Türkiye’nin Tarımsal Ürünlerinde İhracatına yönelik gücü,Öğretim Görevlisi Ali Bozgedik "Ticarette iletişim nasıl olmalı" Prf Dr Üstün Dikeç "Türkiye ekonomisi ve ülkemiz tarım sektörünün genel değerlendirmesi, Dr Öğretim görevlisi Hüseyin Ergun "Tarımsal emtia ve ürün ihtisas borsası" konusunda katılıcılara güzEL bilgiler verdi. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başlayan programda konuşan Ticaret Borsası başkanı Ahmet Ulusuoy, üyelerimizin alanlarında daha verimli olmaları için toplantıyı gerçekleştirdik dedi. Başkan Ulusoy, Stratejik planına göre borsamızın misyonu öncelikle siz üyelerimize vereceğimiz hizmetin kalitesini artırmak, ilçemizin gelişmesine ve üreticilerimizin kaliteli ürün üretmesine katkıda bulunmak ve ilçemizin ekonomik, sosyal ve kültürel bakımdan yaşanası bir yer olmasını sağlamaktır. Vizyonumuz öncelikle borsacılığın temel gereksinimlerini yerine getirmektir. Bunun yanı sıra; gelişen ve küreselleşen dünya şartlarında “Tarım ve Hayvancılıkta markalaşmayı gerçekleştirmiş, eğitim seviyelerini yükseltmiş, bilgili, bilinçli, kaliteyi benimsemiş, küresel ölçekte rekabet gücüne sahip, istikrarlı, hak ettiği değeri kazanmış” yetiştiriciler ve tüccarlar yaratmak olarak belirlenmiştir, “ diye konuştu. Daha sonra konuşan Karatay Üniversitesi Rektör yardımcısı Çağatay Ünüsan,tarım sektörü çalışmalarına çok teşekkür ediyoruz.Onlar olmasa ne üreteceğiz.Onlar bu ülkenin en önemli üretim koludur” dedi. .Dr Öğretim üyesi M.Akf Gündüz Uluslar arası istihbaratın önemli olduğunu söyledi. Gündüz,bunun anlamı yurt dışından elde ettiğimiz bilgileri operasyon el olarak kullanabilmemizdir..Şöyle bir olay olmuştu.Macaristan’da bir mobilya fabrikası yanmıştı.Bunun bizler için önemi yoktur .ama bir mobilya üreticisi için çok önemidir.Onun için bir fırsat doğmuştur.istihbarat planlamayla başlar.daha sonra veriler toplanır.Elde ettiğimizi bilgilerle biz sürekli kendimiz geliştiririz.bunun anlamı şu;ihracat bir tecrübe,öğrenmedir.ihracat yapmaya başladıkça daha çok şey öğrenmeye başlarız ve kendimiz geliştiririz.. Prf Dr Üstün Dikeç ise dünya ve ülke ekonomisine dair çok önemli bilgiler verdi.Yaşanan ekonomik gelişmelerin sebep ve sonuçlarını örneklerle açıkladı. Dikeç,Türkiye’nin diğer ülkelerden daha özle bri durmu var diğer ülkelerden farklıdır.Özal döneminde uluslar arası alanda rol almaya başlayınca Türkiye’nin kaderi de değişmeye başladı.uluslar arası ticarette önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaya başladı.Türkiye bugün gerek sanayisi gerekse tarımı bakımından gelişmeler göstermesine rağmen maalesef dışarıya bağlı bir ülke haline geldik.sanayi sektörümün gelişmesinde üretim faktörü olarak girdi olarak dışarıya bağımlıyız.Örnek verecek olursak,ithalatımızın %22 si ABD ile bağımlı.patent ve girdi bakımından oraya bağımlıyız.dolayısıyla oradan gelecek bri dolar üzerinden gelecek gelişme sizleri de tarım sektöründe doğrudan doğruya etkileyen faktörlerdir.ihracatta ise 27 ülkeden oluşan AB ülkelerine bağlantı birazda muhtaç durumdayız.son üç yıldır uluslar arası ekonomide değişiklikler olmaya başladı.Temmuz 2018 den itibaren dünyanın üç bölgesinde olumsuz gelişmeler başlıyor.birincisi ABD ki merkez bankasının kararları,ikincisi Avrupa merkezli ülkelerde meydana gelen olumsuz gelişmeler,üçüncüsü de uluslar arası düzeyde meydana gelen ticaret ambargoları dediğimiz ticaret savaşlarını oluşturan ülkelerdir.Bunlar bizi doğrudan ilgilendirmektedir.” Dedi. Ticarette iletişim nasıl olmalı konusunda eğitime katılan Öğretim görevlisi Ali Bozgedik, müşteri bebe gibidir. ilgi ister.İlgilenmezsen ağlar dedi. Bozgedik,5 sınıf müşteri sınıfı olduğunu ve buna bağlı olarak müşteri tipleri de olduğunu söyledi. Güven veren tablo çizmek gerekir diyen Bozgedik,ticaret adamı malına,kendine güvenirse müşteriye o güveni rahatlıkla verebilir.ticarette söylenmemesi gereken cümlelerde var.Örnek verecek olursa siftah ettiği halde yeminle siftah etmedim demek,aynısını biz evde kullanıyoruz,senin için 50ira olur gibi.bunun tersi olarak da, akmasa da damlıyor,çorba kaynıyor,Allah bereket versin az da olsa iş oluyor demek.müşteriye güler yüzlü olmak da çok önemlidir” dedi. Dr Öğretim görevlisi Hüseyin Ergun "Tarımsal emtia ve ürün ihtisas borsası hakkında açıklamalarda bulundu.Daha sonra plaket töreni düzenledi.
Bu Kategorinin Diğer Haberleri
YAZARLAR