TOBB Başkan Yardımcısı Öztürk Borsayı ziyaret etti
TOBB Başkan Yardımcısı Öztürk Borsayı ziyaret etti
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Daire Başkanı Hasan Erbay oda ve borsa temasları kapsamında Karapınar Ticaret Borsası’nı ziyaret ettiler. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni temsilen,Karapınar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ulusoy, Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleri ile bir araya gelen Selçuk Öztürk ve Hasan Erbay, TOBB yönetimi olarak tüm oda ve borsalarımızla istişarelerde bulunarak talep ve önerilerini dinleyerek verdikleri hizmetin kalitesini artırmaya çalışıyoruz. TOBB Yönetim Kurulu Başkanımız M.Rifat Hisarcıklıoğlu da odalar ve borsaların birlik ve beraberliğine hassasiyetle önem vermektedir. Gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde oda ve borsalarımızın görüş ve önerilerini dinleyerek hizmet üretme noktasında oda ve borsalarımıza destek oluyoruz dedi. Karapınar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ulusoy Borsanın çalışma ve faaliyetleri hakkında, Karapınar’ın mevcut sosyo ekonomik durumu, Borsa üyelerinin yaşadığı finasmana erişim sorunları hakkında bilgiler vererek, TOBB Başkanımız M.Rifat Hisarcıklıoğlu'na Borsanın ve İlçemiz adına yapılacak çalışmalarla ilgili öneri ve isteklerini iletti. Başkan Ulusoy, ziyaretten duyduğu mutluluğu dile getirerek verdikleri destekten dolayı TOBB yönetimine teşekkür etti.
TOKİ öğrencileri hayvanlar için barınak yaptı
TOKİ öğrencileri hayvanlar için barınak yaptı
Karapınar TOKİ Yavuz Selim Ortaokulu öğrencileri tarafından yapılan barınaklar sayesinde sahipsiz sokak hayvanları için yeni bir yaşam alanı imkanı oluşturuluyor. Karapınar TOKİ Yavuz Selim Ortaokulu öğrencileri tarafından yapılan barınaklar sayesinde sahipsiz sokak hayvanları için yeni bir yaşam alanı imkanı oluşturuluyor. Karapınar TOKİ Yavuz Selim Ortaokulunun "Hayvanları Koruma ve Sevme Kulübü" öğrencileri sokak hayvanları için barınaklar, kanatlı hayvanlar için kuş evler ve yemlikleri ağaçlara koydu. Okul bahçelerinin uygun noktalarına velilerin desteğiyle konforlu barınaklar yapıldı. "Okuldaki barınakta 6 kedi ve bir köpek bulunuyor. Hayvanların sağlıklı yaşaması için veteriner herkim tarafından kontrolleri yapılıyor. Hayvan sevgisi aşılanan minik öğrenciler günün belli saatlerinde isimlerini kendi koydukları hayvanlarıyla oyunlar oynuyor, onu besliyor ve seviyor. Hayvanları Koruma ve Sevme Kulübü Danışma Öğretmeni Mustafa Erman Kanmaz, son zamanlarda basında sık sık gündeme gelen hayvana yönelik şiddetin sona ermesine katkı sağlayacağına inanıyoruz." dedi. Öğrencilerden Zeynep Sözen de, "Hayvanların yaz ve kış mevsimlerinde zor günler yaşadığını belirterek, bu projemiz ile onlara sahip çıktık. Çok mutluyuz. Herkesi sokak hayvanlarına sahip çıkmaya davet ediyorum." şeklinde konuştu. Öğrenciler daha sonra işyerlerinin pencerelerine ve araçların camlarına sokak hayvanlarının korunması için çağrı yapılan broşürler bıraktı.
Amusing World of Web2Tools etwinning projesi
Amusing World of Web2Tools etwinning projesi
Karapınar/Sazlıpınar Ortaokulu Matematik öğretmeni Esra TAŞ, Karapınar Hotamış Mehmetçik Ortaokulu müdürü Yasemin İŞLEYEN ve Çarşamba Ali Fuat Başgil İmam Hatip Ortaokulu Bilişim öğretmeni Sema Karaçoban Tuna’nın danışmanlığını yürüttüğü, öğrencilere Web2 araçlarının tanıtılmasını ve öğrencilerin kendi ürünlerini ortaya çıkarmasını amaçlayan Amusing World of Web2Tools ( Web2 Araçlarının Eğlenceli Dünyası) projesi Şubat 2019’da çalışmalarına başlamış olup Mayıs 2019’a kadar devam edecek.Öğrenciler projede hedeflenen Web 2.0 araçlarını (Canva, Padlet,Wordart,Emaze,Storybird,Powtoon vb.) kullanarak kendi materyallerini üretmeye devam ediyorlar. Böylece kendilerini hem geleceğe hazırlıyorlar hem de içinde bulunduğumuz bilgi çağına uyum sağlayabilmeleri için gerekli olan 21.yy becerilerini (yaratıcılık, eleştirel düşünme, iletişim, işbirliği ) geliştiriyorlar. Öğrenciler ilk olarak projeye ait afiş ve logoları tasarladılar. Daha sonra öğrenciler istedikleri bir konu üzerinde araştırma yaparak kendi sunumlarını oluşturdular. Öğrenciler projede ürün ortaya koyma süresince hem eğleniyorlar hem de teknolojiyi doğru kullanmayı öğreniyorlar. Projede hazırlanan tüm içerikler ortak bir alanda toplanıyor. Proje kapsamında internet güvenliği ve demokratik katılım konularda da çalışmalar yapılıyor ve çocukların bu konuda farkındalık kazanması sağlanıyor.
TUSAŞ'tan eğitime destek
TUSAŞ'tan eğitime destek
TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ), Karapınar’da belirlenen 5 okula, 50 adet bilgisayar ve 5 yazıcı göndererek, eğitime destek oldu. Karapınar’da Kesmez ortaokulu, İsmet büyükyaylacı ilkokulu, TOKİ Yavuz Selim Ortaokulu,Gazi Mustafa Kemal ortaokulu ile Hotamış İmam Hatip ortaokulu okullarında okuyan öğrencileri bilgisayarla buluşturarak , genç nesillerin teknoloji ve bilişim ile tanışmasına katkı sağladı. Kesmez köy okulunda düzenlene tören katılan TAŞAŞ heyetine teşekkür plaketi verildi. Öğrencilere hediyeler verildi. İlçe Milli Müdür Sami sağdıç tarafından teşekkür paketi verildi. Okuldaki Bilişim Teknolojileri sınıfının öğrencileri ziyaret edildi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Sağdıç, Çocukların, bu bilgisayarlarla, bilişim çağının önemini daha iyi kavrayacağını belirterek, geleceği şekillendirecek çocuklara sağlanan destekten mutlu olduklarını ifade ederek TUSAŞ’Aa teşekkür etti.. 5 okula 10!ar bilgisayar katkısında bulunan TUSAŞ Saha Operasyonlar Müdürü Hüseyin Çelikbilek, Karapınar’da bulunan Atış Test ve Değerlendirme sahasında yoğun faaliyetler gerçekleştirdiklerini söyledi. Çelikbilek, ürettiğimiz atak helikopterleri, insansız hava araçlarını testlerini Karapınar’da yapıldığını kaydederek şunları ifade etti: “Bu faaliyetlerin yanında sosyal politikamız olarak gençlerimizin ufkunu açmak, ileride daha iyi imkânlarla çalışmalarını sağlamak amacı ile bilgisayar hediye ettik. Sizin burada teknoloji öğrenmeniz ve onu kullanıyor olmanız amacımız değil. Kendi teknolojimizi yerli ve milli üretmek amacımız. Uçağımızı, helikopterimizi, günlük hayatta kullandığımız her şeyi yerli ve milli üretmek istiyoruz. Sizin gayeniz batının ürettiğini kullanmak değil. Bunu çok iyi bileceksiniz. Aranızdan iyi bir mühendis iyi bir havacılık mühendisi uzay mühendisi, bilgisayar mühendisi elektrik mühendisi çıkar ve bu ülkeye hizmet edersiniz. Hediyelerimiz size iyi bir isteklendirme olur. Gelecekte ülkeye katkınız olacak şekilde yetişiriniz. Tasarıma önem vermelisiniz. Size düşen göre dersiniz iyi çalışmak ufkunuzu geniş tutmak ve hedeflerinizi yüksek tutmaktır. İnşallah bunları başarırsınız. Bizim zamanımızda böyle imkânlar yoktu. Baraka bir barakada birkaç sınıf aynı anda ders yapardık.” Daha sonra açılış gerçekleştirilerek Bilişim Teknolojileri sınıfında okulda yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verildi.
Bu Kategorinin Diğer Haberleri
YAZARLAR