Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto
Gıda güvenliği konuşuldu

Gıda güvenliği konuşuldu

Selçuk Üniversitesi Ziraat fakültesi Gıda mühendisliği bölüm başkanı Prof Dr Mustafa Karakaya tarafından Karapınar Aydoğanlar MYO okul öğrencilerine yönelik" Gıda Güvenliği Gıda sektöründe Taklit ve Tagrişler" konulu seminer verdi.

19.05.2024 / 11:15
Selçuk Üniversitesi Ziraat fakültesi Gıda mühendisliği bölüm başkanı Prof Dr Mustafa Karakaya tarafından Karapınar Aydoğanlar MYO okul öğrencilerine yönelik" Gıda Güvenliği Gıda sektöründe Taklit ve Tagrişler" konulu seminer verdi.
Prof Dr Ahmet Kesik toplantı salonunda verilen seminerde konuşan Okul Müdürü Öğretim Görevlisi Naim Çağlar Diri,Gıda’nın hayatımızda önemli bir yer olduğunu kaydederek, hayatımızın her bölümünde yer alan gıda konusunda faydalı bir program olduğunu söyledi.
Prof Dr Karakaya ise, Güvenilir gıda, raf ömrü süresince fiziksel, kimyasal ve biyolojik herhangi bir risk taşımaması anlamına gelir. Aksi durumda tüketici olarak bizlerin, bilinçlenmesi gerekir” dedi.
Gıda Güvenliliğinin önemli olduğunun altını çizen Prof Dr Karakaya, Gıdaların hasatı, taşınması ,işlenmesi, hazırlanması, depolanması ve tüketiciye sunulması sürecinde gıda kaynaklı rahatsızlıklara yada hastalıklara neden olan fiziklsel,biyolojik,kimyasal niteliklikteki çeşitli risk unsularını önleyecek ve zararsız kılacak önlemlerin alınması anlamına geldiğini belirtti.
Gıdada ambalajından tutun hammaddeyi üretene kadar geniş bir kitle güvenli gıda konusunda hepsi sorumludur diyen Prof Dr Karakaya,Günümüzde gıda üretimi zincirinden fazla karşılaştığımız küresel sorun, haksız kazanç elde etmeye yönelik hileli gıda üretimdir. Ülkemizde hileli gıda üreten çok firma mevcut. Ancak yazılan cezalar caydırıcı olmamaktadır. Gıdada taklit ve tagriş olmak üzere 2 türlü hile olduğunu kaydetti.
Prof Dr Karakaya, Gıda güvenliği, gıda güvencesi, gıda güvenirliği, gıda egemenliği diye terimler hayatımızda sıkça kullandığımız terimlerdir. Dünyaya hakim olmak istiyorsanız enerjiyi kontrol altına alın .bugün savaşların ana sebebi enerjiyi kontrol altına almaktır.. İnsana hakim olmak istiyorsanız gıdaya sahip olmalısınız. Gıdaya hakim olmalısınız Gıda egemenliğini sağlamalısınız.. Ürettiğiniz sürece güçlüsünüz. Üretmiyorsanız güçlü değilsiniz. Ülkemizde toprağımızla, havamızla, suyumuzla üretmeye kabiliyetine sahibiz. Bunun yanında Üretmek için tohum, gübreye ilaca ihtiyacımız var. Bunları temin ettiğimizde üretecek potansiyele ulaşırız. Gıda güvenliği konusu önümüzdeki 100 yılın problemidir. Daha fazla üretebilirseniz ama ürettiğinizin güvenliği tartışmaya açık olmamalıdır. yani güvenilir gıda üretmeniz gerekiyor. Her bir bireyin yaşama devam etmesi için güvenli ve yeterli gıdaya erişimi evrensel bir haktır. Cinsiyetiniz ,inancınız ne olursa olsun gıdaya erişim evrensel bir haktır” konuştu.
Etiketler:
Bu 91
YAZARLAR