Yüksekokulda uygulamalı eğitim
Yüksekokulda uygulamalı eğitim
Selçuk Üniversitesi Karapınar Aydoğanlar MYO Öğrencileri Tarım Uygulama Sahasında Uygulamalı Eğitim Alıyor Karapınar MYO da 5 program bulunuyor. Konya’nın en iyi Meslek Yüksekokulları arasında yer alan Karapınar Aydoğanlar MYO Laborant ve Veteriner Sağlık Programı ile Gıda Kalite ve Kontrol Analizi Programı öğrencileri Tarım Uygulama Sahasında ekilen ürünlerinin her anına şahitlik ediyor. Öğretim Görevlileri, Tarım Uygulama Sahasında öğrencilere tarım ve hayvansal üretimin başından sonuna kadar her evresini anlatarak bilgiler vererek öğrencileri geleceğe hazırlıyor. Başta buğday, arpa ve mısır ekiminin yapıldığı tarlalarda öğrencilere Karapınar’ın tarımsal potansiyeli ve Türkiye’deki konumu da anlatılıyor. Tarımsal Uygulama Sahasında S.Ü. Üniversitesi Tarımsal Uygulama Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyeleri ve Karapınar Ziraat Odası Teknik Danışmanı Prof. Dr. Süleyman Soylu da ekilen ürünleri kontrol edip gelişmeleri takip ediyor. Karapınar Aydoğanlar MYO Müdürü Öğr. Gör. Naim Çağlar Diri,” Tarım uygulama sahasının 340 dekar alandan oluştuğunu kaydetti. Müdür Diri, ”Bu alanın 270 dekarında üretim yapıyoruz. Sahamızda buğday, arpa ve danelik mısır üretimi yapılıyor. Ayrıca arıcılık faaliyetlerimiz de devam ediyor. Öğrencilerimizin uygulamalı eğitim alabilmeleri için bir takım faaliyetler ile onlara daha fazla imkan veriyoruz. Geriye kalan 70 dekarlık alanda ise ağaçlandırma çalışmaları yapmaktayız. Öğrencilerimiz sahada ürünlerin ekilmesi, gübrelenmesi, sulanması ve hasatına kadar uygulama eğitim yapmaktadırlar . Burada öğrencilerimiz daha donanımlı ve bilgili yetiştirmek amacındayız. Öğrencilerimiz mezun olduktan sonra donanımlı bir şekilde iş hayatına atılmaları önceliğimizdir. Önümüzdeki günlerde öğrencilerimiz ile birlikte mısırlarımızı hasat edip, buğday ve arpa ekimi gerçekleştireceğiz. Bize üretimin her aşamasında destek olan S.Ü. Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy ve üniversite yönetimine, Karapınar Belediyesine, STK’larımıza ve S.Ü. Tarımsal Uygula Araştırma Merkezinde görevli akademisyenlerimize, S.Ü. Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Bayramoğlu’na teşekkür ediyorum” dedi. Okul öğrencileri uygulama sahasındaki eğitimden son derece memnun olduklarını kaydettiler. Gıda işleme Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Hilal Derya Yerlikaya, ‘’Derslerde gördüğümüz konuları burada uygulama olarak örmek çok faydalı, hedefim Dikey Geçiş Sınavıyla Ziraat Fakültesine geçmek, Tarımsal Uygulama Sahasındaki öğrendiğim bilgilerin benim hedeflerime ulaşmada büyük katkı yapacağını inanıyorum, bize bu imkanı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.
Servis şoförleri ile toplantı
Servis şoförleri ile toplantı
2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Okul Servis Şoförleri Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi 2020-2021 Eğitim-öğretim yılı taşıma kapsamına alınan yerleşim yerlerinden taşıma merkezi okullara öğrenci taşıma ihalesini kazanan yüklenicilere,servis şoförleri ve taşıma merkezi okul müdürlerine Milli Eğitim Bakanlığı Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliğinin ilgili maddesi gereğince İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından toplantı düzenlendi. . Toplantıda; taşımalı eğitimde görev alacak şoförlerin, MEB Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim yönetmeliğinde belirtilen esaslar hakkında bilgilendirme yapıldı.. Şoförlere, belirlenen güzergâhlardan öğrencileri almaları ve belirtilen okullara öğrencileri güvenle ulaştırmaları, taşıma esnasında yüksek sesle müzik dinlenmemesi, kemerlerin takılı olması, araç temizliğine dikkat edilmesi, sigara kullanılmaması gibi konularında uyarılarda bulunuldu. Taşıma araçlarının bakımının yapılması, yolcu ve yük taşıması yapılmaması, izinsiz başka şoför çalıştırılmaması, kamera sisteminin çalışır vaziyette hazır edilmesi, araç sigortalarının günü gününe yapılması, araçların temiz olması, emniyet kemeri takılması hususuna önem verilmesi istendi. , Ayrıca toplantıda; COVID-19 ile mücadele çerçevesinde; Servislerde Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan "COVID-19 kapsamında personel servis araçlarıyla ilgili alınması gereken önlemler"e uyulması gerektiği vurgulandı. Araçlarda görev yapan personelin aşılarının yapılması, servislerin havalandırma, temizlik ve dezenfeksiyonu, genel iç temizliğinin gün sonunda su ve deterjan ile yapılması konularında uyarılar yapıldı.. Mesleki Eğitim Merkezi salonunda yapılan toplantıya İlçe J.Komutanı J. Bçvş Mustafa Sönmez ,ilçe Mili Eğitim Müdür İbrahim Önal diğer görevliler katıldı. Toplantı servis şoförlerden gelen soruların cevaplandırılması ile son buldu.
Özlem Muhtar kadınlara örnek oldu
Özlem Muhtar kadınlara örnek oldu
Emirgazi Kadın Girişimci Üretim ve İşletme Kooperatifi kuruldu. Kooperatifi Emirgazi ilçesi Öbektaş mahalle muhtarı Özlem Çelik kurdu. 7 kadın ve bir erkekken oluşan Kooperatifte Özlem Çelik,Kerem Öztürk,Büşra Erdem,Döndü Güney,Asuman Güney,Hayriye Uğurlu,Cennet Dönmez ve Cemile Alan yer alıyor. Kooperatif kurulması ile faaliyet başlayan Kooperatif başkanı Özlem Çelik, Kooperatifimizin güçlenlendirilmesi , kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi, ekonomik ve sosyal hayata etkin katılımı konularında ilerlemek istiyoruz. Dedi. Çelik,Karacadağ bölgesinde kendi şartları ile emeklerini ekonomik anlamda değerlendirerek faaliyetlerde bulunmak amacındayız.Hem bölgemizde yaşayan köylülerimizin hem de geniş bir bölgeye örnek olacak ekonomik yönden gelişimi sağlayacağımıza inanıyorum.Kooperatifimiz tarımsal üretiminde artmasına katkı yapacaktır. Kırsal alanda yaşayan sosyal ve ekonomik bakımdan dezavantajlı olan kadınlarımızın üretimi,yenilik ve girişimcilik yönünden bilgilerini artacağını düşünüyoruz. Kadınlarımızn bu bilgi ve becerilerini değerlendirerek düzenli ve sürekli gelir getirici faaliyet alanları oluşacaktır. Kadınlarımız sosyal ve ekonomik anlamda aktif olarak kırsaldan kente göçlerinde önüne geçmeyi hedefliyoruz Kooperatifimizde Selçuk Üniversitesi Akşehir Meslek yüksekokulunda öğretim görevlisi olarak görev yapan Kerem Öztürk’te başkan yardımcısı olarak SÜ tarafından görevlendirilmiştir.Çalışmalarımızda profesyonel ve bilimsel bir yol izleyeceğiz. .Kooperatifimiz kadınların Anadolu’da neler yapabileceğini göstermek adına da önemlidir. Kooperatifin kurulmasından tescil edilmesine kadar desteklerini esirgemeyen Emirgazi Belediye Başkanı Nurişen Koçak ile destek olan herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
İlköğretim haftası kutlandı
İlköğretim haftası kutlandı
İlköğretim Haftası Çelenk Sunma Töreni Yapıldı. 2021 - 2022 Eğitim Öğretim yılı İlköğretim haftası nedeniyle Anıt meydanında, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çelenk sunma programı düzenlendi. Çelenk sunma programına, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Önal, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, Öğretmenler, öğrenciler, sivil toplum kuruluş başkanları ile vatandaşlar katıldı. Çelenk sunumu ile başlayan program, Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasından sonra, açılış konuşmasını İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Önal yaptı. Önal yaptığı konuşmada; "Bilginin katlanarak çoğaldığı ve teknolojinin de çok hızlı bir şekilde gelişme gösterdiği günümüz dünyasında eğitim öğretim faaliyetlerinin ne kadar büyük bir önem ifade ettiği, her geçen gün daha net bir şekilde anlaşılmaktadır. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün öncülüğünde yürütülen fiziksel hazırlıkların yanı sıra üretilen ve yürütülen projelerle okullarımızda verimliliği artırmaya yönelik gerekli tüm planların yapıldığını ifade eden Önal, öğrenci, öğretmen ve veliler ile işbirliği içerisinde nice çalışmaların hayata geçirileceği bir eğitim yılı olacağına inanıyoruz" dedi. Amil Önal İlkokulu Müdürü Fatih Keleş koordinatörlüğünde, Öğretmenler ve Öğrencilerin hazırladığı, şiir dinletisi ve halk oyunlarının ardından program sona erdi.
Bu Kategorinin Diğer Haberleri
YAZARLAR