Almanlar bisikle tile dünya turunda
Almanlar bisikle tile dünya turunda
Bisikletleri ile Türkiye turu yapan Almanya  vatandaşı Maren ve Kai Rotter  Konya’nın Karapınar İlçesine ulaştı. Bisiklet ile turuna Nisan ay’ı içerisinde başladıklarınıbelirten Alman Çift, 20 gün önce Türkiye’de bisiklet turu ile güzellikleri yaşamaya başladıklarını kaydetti.Türkiye’yi çok beğendiklerini belirten Maren ve Kai Rotter,”Türkiyeher anlamda harika. Doğa ve tarihi güzellikleri, yemekleri ve insanları ileharika bir ülke. Burada insanlara verilen değer çok güzel. Bizi gören herkeskonuşmaya çalışıyor ve yardım ediyor. Bunu bizim ülkemizde görmeniz mümkündeğil” dedi.Alman çift ;”Almanya’da pek çok Türk'le tanıştık amaTürkiye'ye hiç gitmedik. Türkiye'yi hep merak ediyorduk.Bisikletle yolculuk yapmak çok güzel. Çünkü  birçok insanı tanır, bir ülkenin misafirperverliğinihissedersiniz. İstediğimiz yerde durup insanlarla konuşuyoruz,kamp yapıyoruz. Bazısıbizi evine davet edip misafir ediyor. Yemek ikramında bulunuyor. Antalya - Isparta-Eğirdir - Beyşehir - Konya - Karapınar - Sultanhanı - Tuz Gölü -  gibi yerleri gezdik. Daha bir çok yeri doyadoya gezmek amacındayız. Türkiye bizim için unutulmaz anılarla dolu.Yemekleri mükemmel.Dünyanın hiç bir yerinde bu kadar lezzetli bir mutfak görmek mümkün değil. Birisibize Meke Gölü'nü anlattı.  Gece çadır kamp yaptık. Burayı sadece biz, çadırımız ve köpeğimizle paylaştık. Muhteşem bir manzarasıvar.Günün batım bir başka güzel doğuşu bir başka güzel. Issız olmasıda harika.Çünkü insan dinleniyor” dedi.Alman çift Karapınar’dan sonra Kapodakya’ya gitti.
Yabancılar geziyor deyip bisikletine atladı!
Yabancılar geziyor deyip bisikletine atladı!
Gaziantep ilinde yaşayan aşçı Harun Resit Kuzu bisikleti ilebaşladığı Türkiye turunda Karapınar’a ulaştı.10 yıldır  Gaziantep’teaşçılık yaptığını belirten Harun Reşit Kuzu, uzun zamandır hayalinde olan bisikletile  Türkiye turu için işyerinden izinalarak 1 ay boyunca bisiklet ile ülkemizi gezeceğim dedi.Depremi de yaşadıktan sonra bu isteğinin arttığını belirten  32 yaşındaki Kuzu ,” Çoğu zaman ülkemizigezmeye gelen yabancı turistleri görüyordum. Dünyanın bir ucundan ülkemizingüzelliklerini görmeye geliyorlar. Biz ise bu cennet vatanı gezemiyoruz diyedüşünmüştüm. Bisiklete  çocukluktan beriilgim vardı. Karar verip ülkemizi gezeceğim” dedi.Günde 5-6 saat pedal çevirdiğini belirten Kuzu,” İstediğimyerde durup istediğim yerleri geziyorum. Gittiğim her yerde  özellikle çocuklar beni yabancı turistzannedip yabancı dil ile konuşmaya başlıyorlar.Türk olduğumu görüncekahkahalara boğuluyorlar. Türkiye’de o kadar gezip görülmesi gereken o kadaryer var ki. Muhteşem bir doğası ve tarihi var. Bunları gezmekten çok mutluyum.1ay süresince ne kadar gezebilirsem gezeceğim” diye konuştu.Bisikletinde çadır olduğunu ve yiyeceklerini yanındaki küçükmutfakta pişirdiğini söyleyen Kuzu,” Bazen misafir edenler oluyor bazen çadırımda kalıyorum. Ama çok keyif alıyorum. Karapınar’da çok güzel bir yer Meke,gölüAcıgöl ve tarihi yerler insanı mutlu ediyor. Ülkemizin değerini bilmeliyiz. Bugezimde daha iyi anladım. Herkesi ülkemizin güzelliklerini görmeye davet ediyorum.Asla pişman olmayacaklar “ dedi.Kuzu, ilerleyen yıllarda bisiklet ile dünya turu yapmayı  planladığını da kaydetti.
Ankara üniversitesini ağırladık
Ankara üniversitesini ağırladık
Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Coğrafya Bölümü öğrencileri için, Jeomorfoloji dersinde öğrendikleri konuları arazide uygulamalı olarak görmeleri amacıyla, Konya’ya arazi çalışması düzenlendi. Prof Dr Hakan Yiğitbaşıoğlu başkanlığında yapılan bilimsel gezide bilgiler verildi. Ankara Üniversitesi Coğrafya bölümü öğretim görevlisi Prof Dr Hakan Yigitbaşıoğlu, Konya çevresinde ilk durak noktası olarak Çatalhöyük ören yeri seçilmiştir. Burada öğrencilere Çatalhöyük’ün neden burada kurulduğu, o dönemdekicoğrafi koşulların neler olduğu, burada yaşayanları nasıl etkilediği ve yerleşimin neden terkedildiği olasılıkları konusunda bilgi verdik ve yeni ziyaretçi merkezi ve kazı alanı ziyaret ettik.. Buradan sonra Karapınar ilçesine ulaştık. Karapınar’ın geçmişte karşılaştığı kumul sorunu ve çözümü konusunda bilgileri öğrencilerimiz ile paylaştık. Karapınar’da yaşanan erozyon felaketinin in boyutlarını ve yapılan çalışmaları öğrencilerimize anlattık. Meke Gölü’ne (Bilimsel adıyla MekeMaar’ı) gidilerek, burasının oluşumu, neden dünyadaki en güzel örnek olduğu ve bugün karşılaştığı sorunların nedenleri detaylı olarak öğrencilerimiz bilgisine sunduk. Daha sonra, Kızören Obruğu’nu ziyaret ettik.. Burada,obrukların oluşumu, KızörenObruğu’nun özellikleri ve çevresel sorunları açıkladık.. Konya havzasında günümüzde giderek artan obruk oluşumlarının nedenleri konusunda da bilgilendirmede bulunduk. Bu noktadan sonra dönüşe geçilerek yol boyu Konya Kapalı Havzası konusunda bilgi verilerek, geçmişteki coğrafi koşulları ile günümüzdeki durumu ve çevre sorunları konularında açıklamalarda bulunduk. Gezi gayet verimli geçti. Öğrencilerimize anlattığımız konuları birebir görmeleri pozitif bir etki yarattı.” Dedi. Ankara üniversitesi Coğrafya bölümü 1’nci sınıf öğrencisi Süleyman Harmandar adlı öğrenci ,”Derslerde gördüğümüz yerleri görmek bizleri heyecanlandırdı. Meke gölünü canlı gördük. Oluşumu ve özellikle bize ilginç geldi. Hocalarımızn verdiği bilgileri can kulağı ile dinledik. Sınav sorusunun Meke gölünden geleceğin ide söylemesi bizi ayrı bir mutlu etti. En beğendiğimiz yer Karapınar oldu. ”dedi.
Bu Kategorinin Diğer Haberleri
YAZARLAR