İlk defa yapılan YKS sorunsuz sona erdi
İlk defa yapılan YKS sorunsuz sona erdi
Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Karapınar ilçesinde ilk defa YKS yapıldı. Bu yıl ilçemizde ilk defa yapılan YKS sorunsuz şekilde tamamlandı. TYT’de 1472; AYT’de 1011; YDT’de 42 öğrencinin başvuru yaptığı sınav beş farklı okulda gerçekleştirildi. Sınava 10 tanede engelli öğrenci katıldı. Sabah erken saatlerden itibaren belirlenen sınav merkezlerine gelen adaylar, okul girişlerinde yapılan kontrollerden sonra sınava alındılar. Adayların sınav salonlarına girmesi saat 10:00 itibariyle tüm sınav merkezlerin bahçeleri boşaltılarak giriş kapıları kapandı. Adaylar sınavda ter dökerken aileleri ise okul önlerinde çocuklarının sınavdan çıkmalarını bekledi. YKS’nın ilk defa Karapınar’da ’yapılmasından dolayı mutlu olduklarını dile getiren öğrenci ve veliler, yıllardır sınav günü başka il ve ilçelere gitmenin stresinde yaşadıklarını söyledi. Öğrenci Velisi Tahsin Yıldırım, , “Karapınar’da ilk defa sınavın yapılacağının sevincini yaşıyoruz. Daha önce öğrencilerimiz buradan Konya,Karaman,Ereğli,Aksaray gibi başka il ve ilçelere gidiyorlardı.Çevre Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum ile OSYM başkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi. Bu arada ilçede ilk defa yapılan YKS’nın sorunsuz şekilde yapılması için Karapınar Kaymakamlığı-Belediye başkanlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından günler öncesinden önlemler aldı.
İlçemizde YKS provası
İlçemizde YKS provası
Karapınar ilçesinde 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi 2 okulda 700 öğrenci sınav provası yaparak ter döktü. Karapınar’da bu yıl ilk defa yapılacak olan YKS sınavları için YKS ‘de uygulanacak olan kuralla uygulandı. Karapınar Belediyesi ve Karapınar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde YKS öncesi öğrenciler deneme sınavına girdi. Karapınar’da ÖSYM Başkanlığı tarafından düzenlenecek YKS sınavı öncesi, öğrencilerin sınav heyecanını yenmeleri ve sınav tecrübesi kazanmaları için sınav provası gerçekleştirildi 700 öğrencinin katıldığı gerçeğinden farksız provada öğrenciler hatalarını görme imkanı buldu. 2okulda yapılan provada ÖSYM tarafından uygulanan tüm YSK sınav düzeni ve kuralları uygulandı. Kimliğini unutan ve geç kalanlar öğrenciler sınava alınmadı. Sınav saatini geciktiren öğrencilerinde sınava girmesine izin verilmedi. Sınava geç gelen öğrencilerin bazıları gözyaşı döktü. Öğrenciler sınav provasında; sınav disiplini ve zamanlama gibi konularda dikkatli olmaları gerektiği kaydedildi. Öğrenci ve veliler sınav provasından hatalarını görme açısından memnun olduklarını belirtti. İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Önal,, provayı takip ederek, " bugün burada öğrencilerimiz evden kalkıp sınav salonlarına gelip sınavın bitimine kadar olan tüm zamanı gözlemledik. Bu şekilde öğrencimiz sınava en son kaçta girebileceğini, hangi evrakları bulundurması gerektiğini, sınavda nerede oturacağını, sonu kitapçığının kodlanmasından cevap anahtarının kodlanmasına kadar geçen süreçleri birebir yaşamaktadır ve tecrübe etmektedir. Öğrencilerimiz için önemli bir prova oldu. İlçemizde ilk defa yapılacak olan YKS için öğrencilerin rehavete kapılmaması için bu provayı gerçekleştirdik.”” dedi. YKS’nin ilk defa yapılacağı Karapınar’da toplam 1400 öğrenci 5 okulda sınava girecek.
Kitapkafeye ilgi büyük
Kitapkafeye ilgi büyük
Karapınar ilçesinde gençlerin serbest zamanlarını geçirebileceği, kütüphane hizmetlerinin yanı sıra çeşitli ikramların yapıldığı “Kitap Kafe" hizmete girdi. Karapınar TMO eski ofis hububat depoları Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek Kitapkafe haline dönüştürüldü. 72 Yıllık TMO hububat Deposu Karapınar Belediyesine devri yapılarak Konya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapılan çalışmalar sonucu 800 m2 alan eğitime kazandırıldı..Konya Büyükşehir Belediyesi ve Karapınar Belediyesi işbirliği ile hizmete açılan Kitapkafe, gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak tutularak, okuma bilincini kazanmasına katkı sağlaması hedefleniyor. Kitap Kafe'de gençler, araştırma yapabilecek ve derslerine çalışama imkanı bulabilecekler. YSK sınavına hazırlanan öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği Kitap Kafeden vatandaşlarda yararlanabiliyor.. Kitap Kafede gençlerin yararlanacağı çok sayıda kitap olduğunu belirten Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka,”Eğitim anlamında önemli bir hizmet olarak gençlerimizin ve vatandaşlarımızın istifadesine sunduk. Gençlerin birlikte zaman geçirebilecekler,, birlikte karar verip, hareket edebilme yeteneklerinin geliştirebilecekler.Ders çalışırken birbirlerine destek olacaklar. Gençlerimiz bizim geleceğimiz. Onlara inanıyor ve güveniyoruz. Geleceğimizin teminatı olan gençlerin iyi yetişmesi ve kendilerini geliştirmeleri adına bu hizmetimiz hayırlı olsun.” Dedi.. Kitap Kafe'ye gelerek ders çalışan gençler cafe içerisindeki büfeden yararlanabiliyor. Şık ve modern tasarımı ve huzurlu ortamıyla dikkat çeken Kitap Kafe, 10.00-19.00 saatleri arası hizmet verecek. Öğrencilerden Eray Bozkurt,” öğrenci arkadaşlarımızın rahat bir şekilde birlikte ders çalışacakları bir ortam mevcut.Bizler bu imkanı sunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Eğitime önemli hizmet
Eğitime önemli hizmet
KOP başkanlığı,Karapınar Belediyesi ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile oluşturulan " Okutan Çocuk Atölyeleri " açılışı Sultaniye anaokulu bahçesinde gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından Amil Önal İlkokulu Folklor ekibi gösteri ilgi ile takip edildi. Açılışa İlçe Kaymakamı Oğuz Murat Cem Kop İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin,Belediye Başkanı Mehmet Yaka, SÜ Karapınar MYO müdürü Öğr Görevlisi Naim Çağlar Diri, İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük ,İlçe Milli Eğitim Müdür İbrahim Önal,AK Parti İlçe başkanı Yusuf Zengin,MHP ilçe Başkanı Ercan Alp,STK başkanları ile diğer davetliler katıldı. Kütüphaneyi gezen heyet öğrencilerle sohbet edip yetkililerden bilgi aldı Belediye Başkanı Mehmet Yaka,belediye hizmetlerinin yanında eğitime de önem verdiklerini kaydederek,Bu önemli hizmetin gerçekleştirilmesinden mutluluk duyuyoruz.İlçemize hayırlı olsun” dedi. KOP başkanı Kop İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin. Bölgede 8 ilde faaliyet yaptıklarını ve 89 ilçe olduğunu kaydetti.,Şahın,4.5 milyonun yaşadığı bir alana hizmet veriyoruz.İnsan nüfusunun çoğunun tarımda çalıştığı bir bölgedeyiz. .Bölgenin kalkınması için tarım,sulama olmak üzere bakanlığın bize verdiği destekler kapsamındaki alanda desteklerimizi sürdürüyoruz.Bunların yanında eğitim kültür sosyal alanlarda toplumun herkesimi ilgilendiren alanlarda da hizmetlerimiz sürdürüyoruz. .Bu açılışımız çocuklarımızın geleceğini daha iyi geleceğe taşımak adına önemli kılmaktadır. “.KOP okuyor projesi” kapsamında desteklediğimiz bir proje.bunları önemsiyor.geleceğimize vereceği değer çok önemlidir.ülkemizin geleceği açısından eğitime yapılan yatırımlar önemlidir.Okul öncesi alacağı eğitim burada tohum olarak atılacaktır..Bu güzel mekanda kaliteli zaman geçireceklerdir. Kaliteli eğitimim başlangııcı bu eğitim yuvalarıdır. Karapınar’a şu ana kadar çeşitli alanlarda 30 milyon lira yatırımda bulunduk ” dedi. İlçe Kaymakamı Oğuz Cem Murat ise “İlçemizde 11 bin civarında .öğrencimiz okullarımızda eğitim görüyor..İlçemizdeki eğitme yapılan bu önemli hizmet ülkemize ve Konya’mıza katkı yapacaktır.Eğitimin en üst seviyelere çıkması için gayret gösteriyoruz.Eğitim alanında yapılan bu hizmetin ilçemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor,bu hizmetin öğrencilerimize kazandırmasında emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi. Kütüphaneyi gezen heyet öğrencilerle sohbet edip yetkililerden bilgi aldı. Öğrenciler için birde trafik parkı bulunuyor.Öğrenciler bu parkta Karapınar Belediyesinin hediye ettiği arabalarla trafik kurallarını öğreniyor.
Bu Kategorinin Diğer Haberleri
YAZARLAR