Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto
Dünya Çevre Gününde Etkinlik

Dünya Çevre Gününde Etkinlik

Orman ve Su İşleri 8. Bölge Müdürlüğü'nce, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla ''dünyanın nazar boncuğu'' Meke Gölü çevresinde temizlik çalışması yapıldı.

05.06.2012 / 16:35


 Orman ve Su İşleri 8. Bölge Müdürlüğü'nce, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla ''dünyanın nazar boncuğu'' Meke Gölü çevresinde temizlik çalışması yapıldı.

     Temizlik çalışmalarına çok sayıda gönüllü ve öğrenci katıldı. Orman ve Su İşleri 8. Bölge Müdürü Ahmet Duran, burada yaptığı konuşmada, Meke gibi önemli turizm değerlerinin korunması gerektiğini, bu gölle ilgili farkındalık oluşturmak istediklerini belirtti.

     Gölün gelecek nesillere aktarılmasının çok önemli olduğuna dikkati çeken Duran, ''Dünyanın nazar boncuğu olan bu gölde son 10 yılda meydana gelen olumsuz tablo karşısında hepimiz üzülüyoruz. Yağmurların yüzeysel, buharlaşmanın ise fazla olması kuraklığın uzun sürmesine neden oluyor. Gölün en önemli kaynağı yağmur ve kar. Son iki yılda kış yağışları memnuniyet vericiyken, ilkbahar yağmurları arzu ettiğimiz noktada değil'' dedi.

     Duran, gölün korunması için yeni projeler ve çalışmalar yapacaklarını, doğal yapıyı bozmadan tepelere seyirlikler yapmayı planladıklarını dile getirdi. 

              

Belediye Başkanı Mehmet Mugayıtoğlıu ise,Nazar Boncuğu Gölün eski günlere Dönmesini arzu ettiklerini belirterek," Son Yıllarda Gölümüz sürekli kan kaybetti.Yeraltı sularının çekilmesi göldeolumsuz etki yaptı.Meke Gölünün kurtarılması yönünde yapılacak Çalışmalara Dstek vermeye Hazırız" dedi.Kaymakam Ramazan Yıldırım ise,Bu gölün değerinin bilinmesi gerekir.Son yıllardaki iklim değişiklikleri gölde bu hüzünlü tabloyu oluşturdu.Gölün tabiat anıtı olması seebi ile hepimizi ilgilendirmektedir.Ülkemiz ve dünya doğası için bu göl çok nemlidir." diye konuştu.


Etiketler:
Bu 2821
YAZARLAR