Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto
'Kürtçe seçmeli ders olursa kıyamet kopmaz'

'Kürtçe seçmeli ders olursa kıyamet kopmaz'

Eğitim Bir Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer, Kürtçe’nin seçmeli ders olmasının kimse tarafından yadırganmaması gerektiğini, olması halinde kıyametin kopmayacağını söyledi.

14.03.2012 / 22:04

Özer, “Kürtçe okullarda seçmeli ders olarak okutulursa ve bunu seçimlik ders olarak bazı insanlarımız seçerse kıyamet kopacağını düşünenler kendi ön yargılarını yıkmalıdırlar.” dedi.


Eğitim Bir Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer, Kürtçe’nin seçmeli ders olması ile ilgili tartışmalar için “Asırlarca kader birliği içinde olduğumuz bu ülkenin asli unsuru olması noktasında kimsenin ihtilaf etmediği Kürt kardeşlerimize yönelik ayrıştırıcı ve ötekileştirici politikalar, art niyetli terör örgütlerine istismar kapısı olmuştur.” sözlerini kaydetti.


Devlet dairelerinde yıllardır İngilizce, Almanca, Fransızca konuşmaya yasak getirilmesi konusu akıllara bile getirilmezken; insanların kendi öz kültürünün bir parçası olan Kürtçe’ye karşı ön yargılarla donatıldığını söyleyen Özer, “Dünya ile uyum sağlamak için yabancı dili öğrenmeyi teşvik ederken, kendi insanımızla iletişimi, doğuştan gelen dilini tehdit olarak algıladık.


Kahramanmaraş’ta Fransızlara karşı omuz omuza mücadele verdiğimiz insanımıza Fransızlar'dan daha fazla husumet besler duruma getirilmeye çalışıldık. Erovizyon şarkı yarışmalarına İngilizce müzikle katılmayı marifet sayanlar kendi insanımıza ne yazık ki Kürtçe müziği yasakladılar. Bunu yapanlar elbette ki masum değiller ve iyi niyetle yapmadılar.” şeklinde konuştu.


Demokratik hak ve bireysel özgürlüklerin tam olarak kullanılamamasının bölücü terör örgütüne propaganda ve hareket alanı oluşturduğunu vurgulayan Özer, şunları dile getirdi: “Kendi mahkemelerimizde bir kısım insanımıza kendini en iyi şekilde ifade edebildiği dille savunma hakkını tanımayarak iyilik yapıyoruz diyebilir miyiz? Yerleşim yerlerinin tarihten gelen isimlerini değiştirerek insanlarla daha da kaynaştık diyebilir miyiz?


Kürtçe şu an Mardin Artuklu Üniversitesi’nde Yaşayan Diller Enstitüsü'nde öğretilmekte ve bazı bilim adamlarımız dil ile ilgili uzmanlaşmaya çalışmaktadırlar. Osmanlı döneminde her dil mubahken Cumhuriyet döneminde neden günah oldu, buna kafa yormak lazım. Kürtçe okullarda seçmeli ders olarak okutulursa ve bunu seçimlik ders olarak bazı insanlarımız seçerse kıyamet kopacağını düşünenler kendi ön yargılarını yıkmalıdırlar.


Ülkemizin resmi dili Türkçe'dir ve eğitim dili de Türkçe olarak herkes tarafından benimsenmiştir. Bu durum nasıl yadırganmıyor ve genel kabul görüyorsa, Kürtçe'nin seçimlik ders olarak yer alması da yadırganmamalıdır. Rusça, Çince, öğrenmek için gösterilen gayret, Kürtçe öğrenilmesinde neden hayrete dönüşsün?”


YAZARLAR