Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Esnaflara Azar!

Mithat Korkusuz
2012 yılı acısıyla tatlısıyla geride kaldı. Ülkemizde ve ilçemizde yaşananlar hatta dünyada ilginç ve önemli değişikliklere şahit olduk.
01.01.1970 / 02:00


Yeni Umutlar2012 yılı acısıyla tatlısıyla geride kaldı. Ülkemizde ve ilçemizde yaşananlar hatta dünyada  ilginç ve önemli değişikliklere şahit olduk.2012 yılı Karapınar’ımız için hizmet anlamında güzel geçti diye düşünüyorum.Son yıllarda ilçemizin enerji üssü olma yolundaki ilerlemesi ülke gündemine oturdu.Termik santrali ve güneş enerjisi, doğal gaz ile birlikte ilçemiz hükümet politikası haline geldi.Enerji kenti olma yolundaki ilçemizde gelişmelerin yaşanacağı muhakkak.Kültür Merkezi 20 yıl sonra tamamlanması, Hastane ek bina inşaatı, Kredi ve Yurtlar Kurumu inşaat, Gençlik merkezi, Emniyet Müdürlüğü inşaatının başlaması, sentetik saha yapımı 2012 de aklımızda kalanlar.2013 yılında da ilçemizin daha iyi seviyelere gelmesini temenni ediyorum. ESNAF PERİŞANBir esnafımızla sohbet ederken dinlediklerim karşısında çok şaşırdım. Veresiye alışverişe alıştıklarını ancak karşıladıkları muamelenin üzücü olduğunu söyledi. Esnaf kardeşimiz,”Veresiye en büyük sorunumuz. Veresiye ürünlerimiz satmasak iş yapamayacağız. Ancak veresiye ürün alırken müşterinin verdiği sözler ettiği yeminlere güvenip veriyoruz. Süresi dolduğuna getirip parayı ödemiyor. Birçok kişiye telefon açıyoruz ve paramızı istiyoruz. Çoğu bağırıp çağırıyor “kaçıcımı var” diye fırça atıyorlar. Kendi paramızla rezil oluyoruz” diye sıkıntısını aktardı.Söylediğinde fazlası yok eksiği var. Gerçekten işaret ettiği konular doğruydu.Peki, bu davranışlar neden?Büyük bir çoğunluk alışkanlık haline getirmiş. Eğer parayı istemezse unutulup gidecek.Bir zamanlar un ticareti yapan  ve veresiye satış sebebi ile batan esnafımızda şöyle demişti:” 33 milyona bir çuval un sattım.yarın getireceğim dedi..üzerinden 8 ay geçti.yolda denk gelip istedim.30 miyon verdi.Bir müşterimde çocuğu evleneceğinde un almıştı aradan yıllar geçti borcunu ödemedi.torunun sünnetine un istedi.Başka Kapıya dedim.”Şimdi Karapınar da parasızlık mı var derseniz katılmam. Sadece vatandaşın esnafa olan borcunu ödememe alışkanlığı hatta bazısının ahlaksızlığı söz konusu.

Etiketler:
Bu yazi toplam 2914 defa okundu
YORUMLAR
Vatandaş: 
"Verme biye ödemem siye"
Bu alışkanlıktan kurtulmanın tek bir yolu vardır,Oda ticaret işi ile uğraşanların Bağlı oldukları odalarla beraber karar alıp veresiye işine son vermeleridir.Artık ticarettte al gözüm ver gözüm değil ,ver gözüm al gözüm devri çoktan başladı ama Karapınarlı esnafın haberi yok.Millet parası olunca çatır çatır Konyalıya Ereğliliye ödeyip mal almasını biliyor.Karapınar esnafına gelince kaçıcı mı var... Evet kaçıcı var.Borcuna sadık insanlarada yazık ediyoruz.Nasıl mı? zira biliyorsunuz ki ödemeler geç olunca Esnafta kar marjını o ölçüde yüksek tutuyor.(gerçekten makul kar marjı ile çalışan esnafları tenzih ederim) Borcuna sadık vatandaş ister istemez yuksek fiyata alıyor yada fiyatı pahalı bulup oda şehir dışına alışverişe çıkıyor.Genel olarak bakarsak hep birbirimize ediyoruz.haberimiz yok.Odaların bu konuda elini taşın altına koyma zamanı geldide geçiyor.Vatandaşın düzelmesini beklemek doğru değil.Zira parayı bulunca dışarıya kaçıyor,parası olmayınca Karapınardan alışveriş yapıyor.
10.01.2013 / 13:59
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR