Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Karektersiz İnsan!

Mithat Korkusuz
Toplumumuzda insanların birbirine kullandığı karaktersiz veya karakterli tabirlerini sıkça duyarız.
01.01.1970 / 02:00


Toplumumuzda insanların birbirine kullandığı karaktersiz veya karakterli tabirlerini sıkça duyarız.İnsan neden karaktersiz olur diye çok düşündüm. Bana göre  kompleks, aşağılanma veya kıskanma duygularından kaynaklandığı fikrine vardım. Düşünün bir insan var her yerde saygı görüyor bir başkası var kendisini kabul ettirememenin ezikliğini yaşıyor ve bunu çeşitli yollarla yapmaya çalışıyor. Ama her şeyi bilen sokaktaki insanı kandıramıyor.Karakter kelimesini araştırınca Bir bireyin kendine özgü yapısı, onu başkalarından ayıran temel belirti ve bireyin davranış biçimlerini belirleyen, üstün ana özellik, öz yapı, ıra, seciye anlamına geliyor.Karakter, aile, okul gibi toplumsal çevre içinde, çocukluk çağından itibaren gelişmeye, biçimlenmeye başlar. Adam 7sinde neyse 70inde de odur sözü ile Belki de büyüklerimizin “Can cıkar Huy çıkmaz” Atasözü ile anlatmak istedikleri artık değişmeyecek ve değişmeyen bu özelliklerdir.İnsan karakterini davranışlarıyla, konumlarıya belli eder. Eğer biride aşağılanma ve itilmişlik veya toplumda gerekli ilgiyi göremezse durumu daha vahim hale gelebilir. Etrafa sataşmalar, çevresindekileri korkutmaya yönelik eylemler aslında bir acizlik gösterisidir.Karaktersizlikte, Güvenilir karakteri olmama durumu anlamına geliyor. Toplumun “aman aman” bizden uzak olsun dediği insancık türünden.

Karaktersiz insanların en belirgin karakteristik özelliği verdiği sözlerde durmaz, münafıktır .Döneklik de var tabi, tam oturmadığı için birtakım şeyler. Bak mesela karaktersiz bir insana, gözlemle az, her durumda her şeyi söyleyip yapabilme, sonra da bunları çok çabuk unutabilme yüzsüzlüğüne sahiptir kendisi.(çevrenize iyi bakın)Yalancıdır. Kendini çok zeki zanneder. Nabza göre şerbet verir böyleleri.

Yalan söylerler, kendilerini ilgilendirmeyen meselelerde yorum yaparlar, dedikoducudurlar. Her ortama hiç zorluk çekmeden uyum sağlayabilmeleri, yani bukelamun gibi olmalarıdır. Bu insanlar dışarıdan o kadar iyi gözükür ki adam zannedersiniz. insanları kendi merkezine çeker ve kullanır. Ahlaksızdır ve haindir aynı zamanda yalancıdır.İki lafından birinde yemin eder.Para için herkesi satar Maddiyatı yüksek maneviyatı zayıftır.Dili ile beyni arasında orantı yoktur.. Halk Eğitim Müdürlüğüne çağrıda bulunmak istiyorum. Açtığınız kurslara lütfen karakter kursuna ekleseniz iyi olmazmı? Sanırım dünya karakterli insanlarla daha güzel olacaktır   

Etiketler:
Bu yazi toplam 11127 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR